
Severní energetická chce prozkoumat kvalitu uhelné sloje, která zůstala v dole Centrum po minulé hlubinné těžbě. Pro rozhodnutí, zda otevřít dobývací prostor, bude nejdůležitější údaj o výhřevnosti uhlí. ČTK to řekla mluvčí skupiny Gabriela Sáričková-Benešová. Firma zároveň připravuje těžbu v bočních svazích lomu Československé armády (ČSA).
Záměr znovu otevřít těžební oblasti zveřejnil na úřední desce krajský úřad, když informoval o vlivu stavby na životní prostředí. Podle dokumentu zůstalo mezi jámou Humbolt I. a II. zhruba 60 procent uhelné sloje. Předpokládaná výše roční těžby by mohla být 400.000 tun hnědého uhlí. Podle mluvčí je zatím předčasné cokoliv uvádět o údaji k objemu.
Pokud se prokáže, že uhlí není dostatečně kvalitní, těžba v dole, který na Mostecku funguje 125 let, do půl roku skončí. Bude to proto, že se vyčerpají zásoby, které je možné vytěžit hlubinným způsobem. „Pokud by výsledky průzkumných prací ukázaly dočasnou možnost prodloužení plánu likvidace dolu Centrum, vedení společnosti tuto možnost zváží,“ uvedla mluvčí. Podklady k rozhodnutí budou podle ní zpracovány v prvním čtvrtletí příštího roku. Ve zveřejněném záměru je uvedeno, že termín zahájení těžby by mohl být v roce 2015 a ukončení v roce 2028.
Povrchová těžba by podle usnesení vlády o těžebních limitech z roku 1991 měla v ČSA skončit v roce 2022. O jejich prolomení se diskutuje mezi odbornou i laickou veřejností. Rozhodnutí by mohlo padnout v souvislosti s chystanou novou energetickou koncepcí.
Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se loni vyčlenila ze skupiny Czech Coal a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu.