Těžbě štěrkopísku brání petice

Petici podepsal i premiér Bohuslav Sobotka. Foto: vlada.cz

Český báňský úřad převzal petici proti zamýšlené těžbě štěrkopísku na pomezí Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku a Moravského Písku na Hodonínsku. Podepsal ji i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Petice má přes 2000 podpisů, uvedla písecká starostka Hana Habartová (ČSSD). V místě chce těžit firma František Jampílek. Podle obcí to může ohrozit zdroj pitné vody pro 140 tisíc lidí převážně z Hodonínska. K petici minulý týden přidal podpis i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a podporuje ji také Jihomoravský kraj.

O povolení k těžbě rozhodne báňský úřad. Zatím vede správní řízení o stanovení dobývacího prostoru. Jeho úspěšné dokončení je podmínkou pro podání žádosti o samotnou těžbu, uvedl Machek. Záporné stanovisko znamená zákaz těžby i bez podané žádosti. Obce se v případě povolení těžby chtějí bránit i soudně.

Čtěte také:
Na Cínovci leží přes milion tun lithia
Cenné kovy na Cínovci lákají Australany

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Je pátý největší v zemi a zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Báňský úřad dnes svolal do Uherského Ostrohu jednání všech zúčastněných stran. „Převzali jsme si petici, upozornili jsme účastníky řízení na doplnění žádosti o stanovení dobývacího prostoru a všichni dostali možnost nahlédnout do podkladů. Poté uplatnili námitky,” uvedl mluvčí Báňského úřadu Bohuslav Machek.

Podle něj se úřad bude peticí zabývat a musí se s ní vypořádat. Do 30 dnů musí odpovědět petičnímu výboru. „V odůvodnění rozhodnutí o stanovení nebo nestanovení dobývacího prostoru se musíme vypořádat jak s námitkami účastníků, tak s námitkami v petici,” dodal Machek. Kdy však úřad rozhodne a jak, to zatím nechtěl předjímat. Podle něj to potrvá několik týdnů. Poté budou mít účastníci možnost se odvolat, což potrvá další měsíce. V případě kladného stanoviska by tak žádost o těžbu mohla být podána až za několik měsíců.

Těžbě dalo kladné stanovisko ministerstvo životního prostředí i hygienici ze Zlínského kraje. Úřad si vyžádal stanovisko i jihomoravských hygieniků, protože by případné znečištění vody zasáhlo jihomoravské obyvatele. Jihomoravští hygienici naopak upozornili na to, že zdroj pitné vody může být v ohrožení a může nenávratně zaniknout. Problém projedná i premiér Sobotka s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech