Doba čtení:1 m, 19 s
Důl Oyu Tolgoi. Foto: Brücke-Osteuropa, wikimedia commons

Mongolský těžební sektor je na tom dobře a i v následujících letech by se měl dál růst. Zahraniční investoři pokračují ve využívání minerálních zásob Mongolska, robustní infrastruktury a blízkosti hlavních trhů jako je například Čína. S odkazem na zprávu BMI Research to napsal server WorldCoal.com.

Podle BMI Research by nedávná smlouva mezi tamní vládou a těžební společností Rio Tinto, která se týká měděného a zlatého dolu Oyu Tolgoi, mohla zvětšit novou fázi důlních investic v Mongolsku.Země se totiž v posledních letech potýkala s nejistotou kvůli politickým zásahům do důlního průmyslu. Důl Oyu Tolgoi je největší netěžené ložisko mědi a zlata na světě.

Projekt Oyu Tolgoi dlouhodobým hospodářským úspěchem Mongolska. Vývoj naznačoval názor, že tamní vláda zřejmě ráda zaujme benevolentnější přístup k zahraničním důlním investicím i v budoucnu. V letech 2013 a 2014 totiž přímé zahraniční investice výrazně klesly.

Loni v prosinci zvítězilo konsorcium největšího světového těžaře uhlí China Shenhua Energy s japonskou firmu Sumitomo a mongolskou společností Energy Resources v tendru na rozvoj obřího ložiska uhlí Tavan Tolgoi v Mongolsku. Ložisko ukrývá zhruba 7,4 miliardy tun uhlí, nachází se 240 kilometrů severně od hranic s Čínou v provincii Umnugobi.

Vítěz tendru má v ročně vytěžit 30 milionů tun uhlí, které bude dodávat do nejméně dvou exportních trhů. Energy Resource již těží hnědé uhlí na jiném místě ve stejném revíru. Mongolská vláda si podrží plnou odpovědnost za lom, který má být jedním z největších nevyužitých ložisek koksovatelného a energetického uhlí na světě.