Doba čtení:1 m, 11 s
Demonstrantů se nelíbí plán na vybudování terminálu na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) v přístavním městě Brunsbüttel. Podle nich tento zdroj energie velice škodí životnímu prostředí. Foto: wikipedia.de

V přístavním městě Brunsbüttel, na ústí řeky Labe do Severního moře, o víkendu demonstrovalo až 2000 lidí proti projektu výstavby terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Protesty zablokovaly také kanál do Kielu, který je významnou lodní tepnou spojující Severní a Baltské moře, uvedla agentura DPA. Na protesty dohlížely stovky policistů.

Jedním ze svolavatelů protestů byl spolek Ende Gelände, který bojuje proti využívání fosilních zdrojů, zejména uhlí a plynu, v energetice. Demonstrantům se podařilo také zablokovat železniční spojení do průmyslové zóny, kde působí mnoho chemických podniků. Podle svolavatelů se protestů účastnilo 2000 lidí, podle policie jich bylo o polovinu méně. Protesty proběhly poklidně, hlásí místní média.

Čtěte také:
Ruské plynové eso v rukávu
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Demonstrantů se nelíbí plán na vybudování terminálu na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Podle nich tento zdroj energie velice škodí životnímu prostředí.

Nový terminál na dovoz v LNG má vzniknout v Brunsbüttelu. Investor uvedl, že je ochotný dialogu i s odpůrci projektu. O umístění zařízení se ucházela i další přístavní města, například Wilhelmshaven a Stade. Projekt by měla podpořit vláda dotacemi. Dovoz plynu nákladními loďmi Německu umožní se zásobovat touto surovinou z řady nových států, například z USA.