Tisícům horníků ve Vietnamu hrozí propuštění

Vinacomin (Vietnamská národní skupina pro uhelné a nerostné suroviny) je státní průmyslový konglomerát zaměřující se na těžbu uhlí a nerostů. Foto: Vinacomin.vn

Největší vietnamský výrobce elektřiny, společnost Electricity Vietnam (EVN), odmítá nakupovat uhlí od tamní těžební společnosti Vinacomin. Důvodem je špatný poměr kvality a ceny.

EVN usiluje o povolení vietnamské vlády, aby mohl odmítnout nákup 2 milionů tun uhlí od společnosti Vinacomin. Manažeři těžební společnosti, která má ve skladech více než 10 milionů tun uhlí, však hrozí, že pokud se uhlí nepodaří prodat, budou muset propustit 4 tisíce horníků, uvedl server vietnamnet.vn.

Čtěte také:
Uhlí zajistí Vietnamu levnou energetickou budoucnost
Vietnamci budou těžit uhlí v Laosu

Bývalý rektor saigonské polytechnické univerzity Pham Pho uvedl, že společnost EVN nechce uhlí od Vinacomin, protože má nízký obsah uhlíku. Za nižší ceny je prý možné dovážet uhlí, které je vhodnější pro technologie používané v domácích tepelných elektrárnách.

Tran Dinh Long, bývalý místopředseda asociace Vietnamských elektráren řekl, že EVN má právo rozhodnout, od koho bude nakupovat uhlí. „Je pochopitelné, že společnost EVN chce nakupovat výrobky za rozumné ceny, které odpovídají jejich technologii výroby energie,“ řekl.

Pokud je Vinacomin přesvědčen, že jeho uhlí je kvalitní a cenově přiměřené, může vznést stížnost vládě. Ta posoudí, zda je odmítnutí EVN akceptovatelné, „řekl.

Vláda by měla podle Longa požádat EVN o stanovení požadavků na uhlí. Pokud bude společnost Vinacomin splňovat požadavky, EVN od ní uhlí bude muset koupit. Jde totiž o státní společnost a v sázce jsou tisíce pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:
Jak Caterpillar prorazil v Austrálii
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků