Europoslanec Tošenovský k ASEK

Doba čtení:2 m, 2 s

V aktualizované státní energetické koncepci (ASEK) jsou podle europoslance Evžena Tošenovského za ODS neuvěřitelné nelogičnosti. Správně jsou charakterizovány omezené energetické zdroje, jako obnovitelné zdroje sluneční a větrné energie. Stejně tak jsou správně definovány jediné energetické zdroje v energetickém uhlí. Ona nelogičnost spočívá v tom, že po správné charakteristice našich energetických podmínek je absurdně uveden útlum energetických zdrojů z energetického uhlí – především hnědého. Tošenovský to napsal v komentáři pro Lidové noviny (LN).

Útlum hnědého uhlí má být dokonce tak mohutný, že podíl na výrobě elektřiny má klesnout ze současných 50 na pouhých 15 procent. A to bez ohledu na to, že uhlí je naše, je levné a jeho produkce zaměstnává tisíce. Neuvěřitelné je, že koncepce počítá výhledově s tím, že po realizaci útlumu bude nutno toto uhlí dál dovážet, aniž by bylo řečeno odkud a za kolik. Potom již asi nebude platit, že uhlí je špatný zdroj.

“Nemohu se zbavit otázek, zda bychom neměli jít spíše cestou maximálního využití vlastních zdrojů při maximální technologické modernizaci spalovacích procesů, chcete-li modernizací elektráren s kogenerací, a s maximálním čistým spalováním. Zda bychom neměli využít levných domácích modernizovaných zdrojů tak, abychom si připravili jak časové, tak především ekonomické prostředí na rozumnou budoucí výstavbu jaderných kapacit,” míní Tošenovský.

Člověk by očekával, že nová energetická vize odráží dramatickou situaci na mezinárodní scéně. Bohužel racionální uvažování je zřejmě to poslední, co lze od ministra průmyslu a obchodu Mládka čekat. Jak jinak si vysvětlit, že z celkem šesti scénářů vývoje, které ministerstvo rozpracovalo, odmítá podporovat především ty, které samo označilo slovy bezpečný, soběstačný a ekonomický, ptá se Tošenovský. Místo nich MPO preferuje scénář, který není ani ekonomický, ani soběstačný, a ani bezpečný, ale za to je tzv. optimální.

“Označení však odporuje stanoveným kritériím optima. Čemu tedy vyhovuje? Asi tomu, že zvyšuje naši energetickou závislost na Rusku. Zvláštní. V době, kdy se hlavním argumentem Ruska vůči Ukrajině i mnoha zemím EU stal utahovaný kohoutek na plynovém potrubí, Mládek počítá se zdvojnásobením dovozu paliv pro energetiku,” podotkl europoslanec.

V době, kdy Česko nemá dořešeno mnoho problémů s jadernou energetikou, jako je například dlouhodobé ukládání odpadu, MPO sází výhradně na rychlý rozvoj jaderných elektráren, a to bez ohledu na cenu elektřiny. Neví se ani, zda se vydá cestou dostavby Temelína nebo Dukovan a hlavně nemá rozumný ekonomický model, jak takovou případnou dostavbu zafinancovat. Samozřejmě elektrárny budou „krmeny“ jaderným palivem z Ruska, na které jsou koncipovány. Kde je podmínka energetické bezpečnosti i soběstačnosti, ptá se v komentáři Tošenovský.