Doba čtení:1 m, 45 s
Irák má obrovské zásoby ropy a plynu, ale čelí akutní energetické krizi a neustávajícím výpadkům dodávek elektřiny. Foto pixavay.com

Francouzská ropná a plynárenská skupina TotalEnergies podepsala v Bagdádu kontrakt za 27 miliard dolarů (asi 576 miliard Kč) ohledně investic do těžby a zpracování plynu a ropy a využití solární energie. Na tiskové konferenci po podpisu smlouvy s generálním ředitelem skupiny Patrickem Pouyanném to oznámil irácký ministr ropného průmyslu Ihsán Ismáíl.

Toto je největší investice západní firmy v Iráku. Uskutečnění těchto projektů je výzvou, které čelíme,“ řekl ministr Ismáíl. Společnost TotalEnergies se k dotazu AFP na kontrakt nijak nevyjádřila, ani nepotvrdila výši částky.

Čtěte také:
Přiznáme a snížíme emise metanu, slibují těžební giganti
Metan uniká při těžbě plynu. Je až 87x horší, než CO2

Irák má obrovské zásoby ropy a plynu. Je „dvojkou“ v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), ale čelí akutní energetické krizi a neustávajícím výpadkům dodávek elektřiny, které vyvolávají nespokojenost ve společnosti.

Iráčtí představitelé se snaží nedostatek investic a zchátralý stav sítě ospravedlnit klesajícími cenami ropy, které zajišťují více než 90 procent příjmů země. Irák je proto extrémně závislý na svém íránském sousedovi, jehož dodávky zajišťují třetinu spotřeby plynu a elektřiny. Jde o drahou závislost, Bagdád dluží Teheránu šest miliard dolarů za dodávky energie, uvedla AFP.

Smlouva podepsaná s TotalEnergies zahrnuje čtyři projekty, uvedl zdroj z iráckého ministerstva před podpisem smlouvy. Jeden z nich má do nalezišť v jižním Iráku přivést mořskou vodu z Perského zálivu, která se používá k těžbě ropy. Dva další projekty se týkají těžby a zpracování plynu na jihu Iráku. Konečně čtvrtý projekt se týká instalace solárních panelů u Basry, které by podle zmíněného zdroje měly vyrábět „tisíc megawattů“ elektřiny, což je ekvivalent výkonu jaderného reaktoru. „Irák nic nezaplatí,“ dodal zdroj.

Někdejší ropný koncern Total, patřící mezi pětici největších soukromých producentů ropy a plynu na světě, se nedávno přejmenoval na TotalEnergies. Nový název má vyjádřit diverzifikaci skupiny a zaměření na čistší energie. Skupina, která se stále z velké části zaměřuje na ropu a plyn, chce letos pětinu svých růstových investic vynaložit na elektřinu a obnovitelné zdroje.