Doba čtení:2 m, 7 s
Litoměřice dostávají od státu roční příspěvek necelých pět milionů korun za to, že ve svém katastru mají úložiště. Foto: wikipedia.org

Trestní oznámení na zastupitele kvůli nečinnosti ohledně úložiště jaderného odpadu Richard podala občanka Litoměřic. Důvodem je podle Věry Růžičkové, předsedkyně spolku Za zrušení Richardu, je zejména nebezpečí, jaké představuje pro občany. Radnice považuje úložiště nízko aktivního a středně aktivního odpadu za naprosto bezpečné.

Do dolu Richard se vozí odpady z průmyslu nebo zdravotnictví a výzkumu, jako jsou požární hlásiče nebo rukavice z laboratoří. „Jeho neustálým odvětráváním a dalším zavážením nebezpečného odpadu z celé ČR zamořili (stát prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů) radioaktivním spadem celé město i okolí CHKO České středohoří,“ řekla Růžičková. Podle ní některé zprávy upozorňují na zvýšené riziko nádorových onemocnění právě na Litoměřicku.

Čtěte také:
Jaderná úložiště čelí problémům i ve světě
Stane se jádro tahounem české energetiky?

Vedení města Litoměřice považuje úložiště Richard za naprosto bezpečné. „Pro obyvatele města i okolní region nepředstavuje žádné nebezpečí,“ řekl litoměřický starosta Ladislav Chlupáč. Zástupci města i několika přilehlých obcí jsou členy občanské kontrolní komise, která se schází dvakrát ročně. Dostávají podle Chlupáče veškeré údaje o provozu úložiště, v němž je se zvláštním zřetelem dbáno na bezpečnost provozu.

Úložiště je ve vápencovém dole u města. „Leží na území města, což je v rozporu s pravidly o umístění takových zařízení,“ tvrdí Růžičková. Podle ní hrozí mimo jiné znehodnocení nemovitostí v okolí úložiště.

Veřejnost se může do úložiště podívat v rámci dnech otevřených dveří. „Představitelé města mají přístup ke všem zápisům z uskutečněných kontrol. Navíc v okolí úložiště se nachází monitorovací systém zaměřený na monitoring radioaktivity. Kromě toho byla zpracována i studie zaměřená na rozptyl radonu, která jasně prokázala, že okolí není negativně ovlivňováno,“ řekl místostarosta Karel Krejza.

Litoměřice dostávají od státu roční příspěvek necelých pět milionů korun za to, že ve svém katastru mají úložiště. „Kromě toho město v uplynulých měsících obdrželo jednorázový příspěvek 50 milionů korun na základě změny atomového zákona,“ uvedl starosta. Peníze město podle Chlupáče investuje do zlepšení kvality životního prostředí.

V současné době fungují tři úložiště aktivního odpadu. Vedle Richardu je to ještě Bratrství u Jáchymova, které bude po naplnění uzavřeno, a Dukovany, kam se ukládá nízko a středně aktivní odpad z provozu jaderných elektráren.

Místo pro vznik hlubinného úložiště jaderného odpadu Česká republika ještě nevybrala. Zatím je vytipováno sedm lokalit, jedna z nich je v Ústeckém kraji.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa