Slovenský výrobce elektřiny ukončil zkoušky nového bloku

Původní plán dostavby elektrárny předpokládal, že dva rozestavěné bloky budou hotovy v letech 2012 a 2013. Foto: SE

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), úspěšně ukončil první etapu zkoušek dokončovaného třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce před jeho uvedením do provozu. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci SE. Dostavba dvou bloků zmiňované elektrárny na jihu Slovenska se proti původním plánům opozdí, zároveň se výrazně zvýšil rozpočet projektu.

Je to klíčový milník, který potvrdil funkčnost všech testovaných komponentů a výrazně nás přiblížil ke spouštění jaderného zařízení do provozu,“ uvedl k takzvané studené hydrozkoušce zařízení generální ředitel SE Branislav Strýček.

Čtěte také:
Slováci připojili jaderný blok Mochovců do sítě
Slovenští politici dusí Křetínského

Hlavním cílem zkoušky která začala v polovině července a trvala 37 dnů, bylo kromě jiného ověřit těsnost systémů a zařízení elektrárny, jako například tlakových nádob a potrubí. Test podstoupily také hlavní cirkulační čerpadla, parogenerátory a další komponenty.

Po uskutečnění příslušných revizí bude na bloku s instalovaným výkonem 471 megawattů ještě letos provedena horká hydrozkouška, kdy se zařízení bude testovat jako při jeho běžném provozu, ovšem ještě bez jaderného paliva.

Třetí blok elektrárny Mochovce by měl být uveden do provozu ve druhém čtvrtletí příštího roku a rozestavěný čtvrtý blok o rok později. Poslední rozpočet počítá s náklady ve výši 5,4 miliardy eur (139 miliard korun). První dva bloky elektrárny v Mochovcích jsou v provozu již léta.

Tato společnost přežije jen tehdy, pokud budou Mochovce dokončeny. S každým měsícem, čtvrtletím, nám utíkají výnosy, které jsou vyšší než možné navýšení rozpočtu (dostavby). Děláme všechno pro to, aby byl rozpočet dodržen,“ řekl Strýček.

Podle ředitele SE podnik po loňském vstupu společnosti ČKD Group do konkurzu našel nového dodavatele na dokončení projektu dieselgenerátorových stanic, který měla pro Mochovce původně realizovat zmiňovaná česká firma. „Nový dodavatel zatím dodržuje harmonogram. Je to nepochybně riziko, ale řídíme ho tak, abychom neměli ovlivněn celkový harmonogram dostavby,“ řekl Strýček.

Původní plán dostavby elektrárny předpokládal, že dva rozestavěné bloky budou hotovy v letech 2012 a 2013 a že dostavba přijde na 2,78 miliardy eur (71,5 miliardy korun).

Kontrolní podíl v SE drží společnost Slovak Power Holding, kterou vlastní skupina Energetický a průmyslový holding a italský koncern Enel. Zbylých 34 procent akcií SE má slovenská vláda.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu