Třetí blok Dukovan se po měsících rozjel

JE Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

V jaderné elektrárně Dukovany byla po více než tříměsíční odstávce a kontrole svarů opět spuštěna řetězová štěpná reakce ve třetím bloku. Ode dneška by měl blok začít dodávat elektrickou energii do sítě.

Kvůli neplánované kontrole svarů nedodával třetí blok elektrárny do sítě elektřinu od 19. září. Od té doby fungoval v Dukovanech jen jeden ze čtyř jaderných bloků. „Na přelomu roku budou v elektrárně v provozu bloky o celkovém výkonu 1000 megawattů,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbývající dva bloky budou mimo provoz i po Novém roce, napsaly Finanční noviny.

Kontroly svarů prováděli odborníci u tří dukovanských bloků, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Během odstávky 3. reaktorového bloku byla zkontrolována dokumentace 3000 svarů. Nové rentgenové snímky pořízené pomocí moderních nedestruktivních diagnostických metod byly pořízeny u 1330 svarů. Preventivně bylo opraveno 237 svarů. Podle Bezděka šlo hlavně o svary na impulsních a měřících trasách malých průměrů.

Čtěte také:
Problém: Dukovany zatím povolení nezískají
Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům

Kvůli kontrolám svarů také společnost ČEZ v tomto měsíci požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přerušení správního řízení k vydání nového povolení pro provoz prvního bloku Dukovan. Stávající desetileté povolení u něj mělo skončit 31. prosince, ale na žádost firmy nakonec státní úřad jeho platnost prodloužil o tři měsíce, tedy do konce března příštího roku.

Při plném provozu Dukovany pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR

Problémy jádra byly hlavním důvodem, proč ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl odložit rozhodnutí o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA. „Těžební limity na dole ČSA zatím zůstávají zachovány. Sám budu mít lepší spánek, pokud se ukáže, že uhlí z této lokality nebudeme vůbec potřebovat. Závisí to zejména na rozvoji jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a naplňování Státní energetické koncepce. Dnes by tedy bylo neodpovědné tvrdit, že se v budoucnu skutečně bez tohoto uhlí obejdeme. Ohledně dolu ČSA proto platí, že budeme každoročně do roku 2020 vyhodnocovat plnění Státní energetické koncepce,“ uvedl bezprostředně po vládním rozhodnutí o limitech ministr Mládek.

Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Neplánované odstávky ale výrazně poznamenaly letošní produkci elektřiny. Podle údajů na webových stránkách firmy ČEZ dodaly Dukovany do dneška 12,45 terawatthodiny (TWh). Za celý minulý rok elektrárna vyrobila 15,37 TWh proudu.

Mohlo by vás zajímat:
Blok Dukovan má povolení do konce března
Český jaderný plán je nereálný
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!