Tržní rezerva, která má z evropského trhu s emisemi oxidu uhličitého odčerpat nadbytečné povolenky, by měla začít fungovat na konci roku 2018. Do rezervy se rovnou vloží 900 milionů povolenek, jejichž aukce se přesunuly na roky 2019 a 2020. V rezervě by měly zmizet také nevyužité povolenky. Tuto verzi reformy trhu s emisemi schválili poslanci výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Napsal to deník E15.
Reforma má za cíl vrátit trhu s povolenkami původní funkci, tedy motivovat jejich cenou firmy k investicím do nízkoemisních zdrojů. Schválená verze nyní bude hlavní pozicí Evropského parlamentu při jednání o konečné podobě reformy s členskými státy a Evropskou komisí.
„Ve střednědobém horizontu na toto rozhodnutí nahlížíme jako na variantu, která cenu emisních povolenek nejvíce podpoří,“ sdělil serveru iUHLI.cz analytik společnosti Virtuse Energy Anatoly Stolbov. Podle něj se jedná o kompromis mezi největšími politickými stranami a tak by neměl nastat problém při schvalování v plénu Evropského Parlamentu. “Díky tomu, že Parlament si je ve své pozici jistý, Evropská rada by ji mohla s velkou pravděpodobností následovat,” míní Stolbov.
Německo, Velká Británie, Nizozemsko, Švédsko či Dánsko chtějí tržní rezervu spustit už v roce 2017. Tím se odsaje část přebytku dvou miliard povolenek z trhu rychleji, cena povolenky se rychleji dostane nad 20 eur za tunu a investice do nízkoemisních zdrojů začnou dávat ekonomický smysl. Stejný názor mají hlavní evropské energetické firmy, mezi něž se zařadil také ČEZ. Proti tomuto táboru stojí středoevropské země, mezi nimi i Česko či Polsko, které podporují start reformy až v roce 2021, jak původně navrhla Evropská komise.