Doba čtení:1 m, 15 s
Největším exportérem LNG byly vloni Spojené státy. Největším kupcem byla již druhým rokem za sebou Čína.Foto: pixabay.com

Celosvětový vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) vloni rostl nejpomaleji od roku 2015. Mohlo za to zpoždění projektů v USA a sankce na nejnovější ruské zařízení, které omezily nové dodávky na trh. Hrozí tak, že ceny zůstanou na vyšší úrovni, dokud se nepodaří zrealizovat nové dodávky, které by uspokojily rostoucí poptávku.

Podle údajů analytické společnosti Kpler dodávky LNG za celý loňský rok stouply o 0,4 procenta na zhruba 414 milionů tun, napsala agentura Blomberg.

Banky hlásají uhlíkovou neutralitu. Přitom sypou biliony do LNG

Trh s LNG je od roku 2022 v křehké rovnováze. Invaze na Ukrajinu totiž přerušila dodávky ruského plynu do Evropy plynovody a donutila kontinent k větší závislosti na LNG. Nedostatek nových vývozů pak způsobil, že kupující v Evropě a Asii musejí počítat s cenovými výkyvy. Letošní rok by mohl přinést trhu s LNG určitou úlevu, protože v USA zvýší těžbu nové projekty a spuštěna budou další zařízení v Kanadě.

Největším exportérem byly vloni Spojené státy. Vyvezly rekordních 87 milionů tun plynu, nepatrně více než v předchozím roce.

Největším kupcem LNG byla již druhým rokem za sebou Čína. Pode údajů Kpler odebrala letos přes 78 milionů tun zkapalněného zemního plynu. To je o 8,5 procenta více než před rokem, ale stále je to méně, než v roce 2021, kdy Čína dovezla zhruba 80 milionů tun LNG.