Jihokorejské firmy porušily sankce OSN vůči KLDR

Zisky z nelegálního obchodování s uhlím měly sloužit severokorejskému režimu. Foto: wikipedia.org Bjørn Christian Tørrissen

Tři jihokorejské firmy během loňského roku navzdory sankcím OSN dovezly uhlí z KLDR a vydávaly je za ruskou produkci. Uvedl jihokorejský celní úřad. Soul zkoumal devět případů potenciálního dovozu severokorejského uhlí, které by byly v rozporu s usnesením Rady bezpečnosti OSN z loňského srpna. Usnesení mělo zajistit, že režim diktátora Kim Čong-una ztratí zdroj deviz nutný k rozvoji svých zbrojních programů.

Celní úřad zmíněné tři společnosti nejmenoval. Uvedl jen, že jde o dovoz asi 35.000 tun uhlí v hodnotě 6,6 miliardy wonů (130 milionů Kč) v období od dubna do října 2017.

Čtěte také:
Australané zmařili nelegální prodej uhlí a zbraní
Čína odmítla severokorejské uhlí

Úřad oznámil, že bude požadovat obvinění podniků i jednotlivců, kteří se podíleli na porušení celního předpisů a padělání dokladů. Vláda také prověřuje možnosti, jak zakázat vstup nebo zabavit 14 lodí, které uhlí dopravily.

Rada bezpečnosti OSN zakázala v Severní Koreji nakupovat uhlí, železo, železnou rudu, olovo, olověné rudy a plody moře s cílem o třetinu snížit roční příjmy z exportu dosahující tří miliard dolarů (asi 66 miliard Kč) ročně. Současně stanovila strop na dovoz ropy a ropných výrobků, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte