Třinecké železárny můžou dát za energie přes 11 miliard

Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku, loni vyrobily 2,4 milionu tun oceli. Včetně odloučených provozů a dceřiných firem mají okolo 10 000 zaměstnanců. Foto: wikipedia.org Darwinek

Hutní podnik Třinecké železárny (TŽ) očekává, že v příštím roce zaplatí za energie téměř dvojnásobek toho co letos. V letošním roce činí jeho náklady na energie šest miliard korun, příští rok by to mělo být přes 11 miliard. Podnik ale doufá, že část nákladů sníží připravované zastropování cen pro velké podniky. Novinářům to řekl generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Neustále se snažíme vysvětlovat vládním činitelům, jaké to má dopady. Některé věci chápou, u některých věcí to jde ztěžka. Ale věřím, že se podaří dosáhnout i teď už slibovaného zastropování pro velké firmy, což by mohlo přinést zlepšení energetické nákladové situace,“ řekl ředitel.

Energie budou příští rok stát železárny oproti letošku pět miliard korun navíc. „“Dohromady je to něco přes 11 miliard. Tolik máme v plánu a teď čekáme, jak dopadne zastropování velkých firem. To by mělo částečně něco snížit, ale uvidíme, jak přesně ty podmínky finálně budou,“ řekl Czudek.

Budinský: Uhlí teď potřebuje podporu, ne novou daň

Uvedl, že podle dostupných informací ale budou ceny vyšší než v Německu. „Samozřejmě, že to je problém. Ale není to problém, který by nás měl nějakým způsobem odradit od našeho byznysového modelu. My samozřejmě pojedeme dál. Pojedeme směrem k vyšší přidané hodnotě, tak abychom mohli ty ceny uplatnit u našich odběratelů,“ řekl ředitel.

Uvedl, že podle České národní banky činí letos hospodářský růst něco přes dvě procenta. „Ve vleku s hospodářskou situací jde i spotřeba oceli. Takže spotřeba oceli byla vyšší než v covidových letech,“ řekl Czudek. Některé fabriky ale podle něj zejména kvůli růstu nákladů už letos měly problémy.

Třinecké železárny jsou největším hutním podnikem v Česku, loni vyrobily 2,4 milionu tun oceli. V roce 2021 dosáhl podnik zisku 1,306 miliardy korun a tržeb 43,715 miliardy korun. Včetně odloučených provozů mají TŽ téměř 7000 zaměstnanců, i s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10 000.