
Zaměstnavatelé, odbory a zástupci vlády budou na dnešním videokonferenčním jednání řešit sociální opatření při útlumu těžby uhlí nebo valorizace zvláštního příplatku za práci ve ztíženém prostředí. Tripartita se bude zabývat i dopady koronavirové krize a vládními opatřeními proti šíření nákazy či stavebním zákonem.
V návaznosti na výstupy z takzvané uhelné komise dnes tripartita probere sociální dopady postupného útlumu využívání uhlí v ČR. Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) před 14 dny po jednání komise uvedl, že datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí komise vládě na svém příštím zasedání v polovině listopadu. Kabinet by pak měl do konce roku rozhodnout. Zvažovány jsou podle Havlíčka roky 2033, 2038 a 2043.
Čtěte také:
Zelení lobbisté tlačí další omezení emisí
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Ministerstvo průmyslu a obchodu bude tripartitu informovat o opatřeních související s útlumem těžby ve společnostech OKD a Sokolovská uhelná. Jejich cílem má být snížení negativních sociálních dopadů na propouštěné zaměstnance a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pak předloží akční plán vládního programu RE:START a aktuální stav přípravy takzvaného Fondu pro spravedlivou transformaci.
Program RE:START je zaměřen na pomoc Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji. MMR na konci minulého týdne na dotaz ČTK uvedlo, že v rámci strategie RE:START se předpokládá realizace řady opatření s předpokládanou částkou do roku 2030 až 68 miliard korun. Dosud byla realizována opatření, v rámci kterých se podařilo v regionech získat na projekty osm miliard korun z národních i evropských zdrojů, dodalo.