Zelení lobbisté tlačí další omezení emisí

Řada zemí Evropské unie má obavu, že omezování emisí povede ke snížení jejich konkurenceschopnosti. Foto: wikipedia.org

Zastánci takzvané zelené energetiky v Česku jsou pro přísnější omezení emisí, které tento týden podpořil Evropský parlament (EP). Většina europoslanců se při úterním hlasování ke klimatickému zákonu se přiklonili k variantě, která jde v emisních limitech dále než zářijový plán Evropské komise. Evropská unie tak má do roku 2030 omezit emise skleníkových plynů o 60 procent proti úrovním roku 1990.

Unijní exekutiva navrhla cíl nejméně 55 procent. I s ním ale mají vlády některých členských zemí včetně Česka problém, proto se očekávají složitá vyjednávání mezi státy a parlamentem. „Již dnes je jasné, že Evropa sníží emise nejméně o 55 procent a s tím by také měla počítat česká vláda. Hlasování Evropského parlamentu by mělo Česko probudit, naše vláda musí skoncovat se současným vlažným přístupem k rozvoji obnovitelných zdrojů a využití potenciálu energetických úspor,“ tvrdí programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Čtěte také:
Proč ke Green Dealu není dopadová studie?
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Realita ale bude oproti Sedlákovým slovům o poznání složitější. Řada zemí Evropské unie má totiž obavu, že omezování emisí povede ke snížení jejich konkurenceschopnosti.  Vlády některých zemí EU včetně Česka či Polska považují i 55procentní cíl za nereálný vzhledem k očekávaným dopadům na ekonomiku. Český ministr průmyslu Karel Havlíček to zdůvodnil mimo jiné příliš vysokými náklady, které by podle něj dostaly do problémů automobilový průmysl.

Nařízení má stanovit podmínky pro to, aby unie byla v polovině století klimaticky neutrální. Tedy aby neprodukovala žádné emise skleníkových plynů nebo aby takové emise vyvážila například výsadbou stromů.