Trmická teplárna připravuje investice kvůli EU

Teplárna Trmice. Foto: ČEZ

V teplárně v Trmicích na Ústecku se připravují investice do snížení emisí oxidů dusíku a síry, které zajistí, aby společnost splnila zpřísněné normy Evropské unie. Energetická společnost ČEZ, která teplárnu vlastní, zvažuje i výstavbu nového zdroje. Informaci ČTK potvrdila serveru iUHLI.cz mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Přísnější emisní limity pro spalovací zařízení s příkonem nad 50 megawattů začnou platit v lednu 2016. „Připravujeme investiční akce, které zajistí, aby teplárna tyto normy splňovala. Využijeme přechodného národního plánu, který upravuje podmínky emisí po přechodnou dobu do roku 2020,“ uvedla mluvčí.

Trmická teplárna pochází už z doby před první světovou válkou, vznikla v těsném sousedství tehdejších hnědouhelných dolů. Skupina ČEZ teplárnu koupila od francouzské firmy Dalkia. Páru dodává trmická společnost firmě ČEZ Teplárenská, která zásobuje 26.500 domácností a tři desítky průmyslových podniků. Odběrná místa jsou v Ústí nad Labem a Trmicích.

Celkový výkon teplárny je 470 megawattů. „Momentálně probíhá projektová příprava a vyhodnocují se jednotlivé varianty. Tato fáze nás stojí jednotky milionů korun. Realizace se plánuje v letech 2017 až 2020,“ doplnila Holingerová. Investice už bude v řádech desítek až stovek milionů korun. „Jedná se o komplex tzv. primárních a sekundárních opatření ke snížení emisí. V jedné z variant je i výstavba nového zdroje náhradou za stávající,“ upřesnila mluvčí. Náklady na snížení emisí pokryje ČEZ z vlastních prostředků.