Doba čtení:1 m, 17 s
Podle Řecka spadá oblast průzkumu do jeho výsostných vod, Turecko namítá, že má na průzkum právo. Řecký ostrůvek Kastellorizo leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka. Foto: wikipedia.org

Turecká průzkumná loď Oruç Reis se vrátila do sporných vod v oblasti řeckého ostrova Kastellorizo. Oznámil to turecký ministr energetiky Fatih Dönmez. Loď začala v oblasti geologický průzkum za účelem objevit a zmapovat nové zásoby ropy a zemního plynu. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias označil práci lodě v oblasti za „nelegální aktivitu Turecka na řeckém pevninském šelfu“.

Řecko (..) dostane odpověď, na kterou od nás čeká, na moři,“ řekl před zákonodárci vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Čtěte také:
Erdogan hrozí odvetou v případě útoku na lodě
Maas: Sebemenší jiskra může vést ke katastrofě

Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias označil Turecko za „narušitele míru a stability“ v oblasti Středomoří.

Obnovený námořní průzkum vedl k dalšímu ochlazení vztahů mezi Ankarou a Athénami, které se mírně zlepšily poté, co Turecko své lodě v září stáhlo. Podle Řecka spadá oblast průzkumu do jeho výsostných vod, Turecko namítá, že má na průzkum právo. Řecký ostrůvek Kastellorizo leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka.

Obnovení práce turecké lodi, které bylo ohlášeno v pondělí, odsoudily Německo i Spojené Státy.

Turecká hra na střídání eskalace a uvolňování napětí musí teď přestat,“ řekl v úterý v Aténách německý ministr zahraničí Heiko Maas. K „ukončení promyšlené provokace“ vyzvalo Ankaru také americké ministerstvo zahraničí. Turecku také hrozí sankce od Evropské Unie.