Turisty zajímala i mělnická uhelná elektrárna

Prostřednictvím cestovních agentur si prohlídku Elektrárny Mělník objednali také studenti z Dánska a Spolkové republiky Německo. Foto: ČEZ

Rozvoj industriální turistiky se nevyhýbá ani uhelným elektrárnám. Středočeskou Elektrárnu Mělník, kterou provozuje skupina ČEZ, navštívilo v loňském roce v celkem 11 exkurzích 260 osob.

Vzhledem ke své poloze je Elektrárna Mělník cílem základních a odborných škol jak ze středních, tak i severních Čech. Vloni si ji například prohlédli žáci ze ZŠ Jungmannovy sady Mělník, ZŠ Brandýs nad Labem či ZŠ Hošťka na Litoměřicku. Dále přijeli středoškoláci ze SPŠ v České Lípě a mělnického Gymnázia Jana Palacha. Vysokoškoláci se tradičně rekrutovali z Technické univerzity v Liberci. „Vloni se nám u vás líbilo, takže letos bychom si rádi exkurzi s dalšími studenty zopakovali,“ uvedla mimo jiné v letošní žádosti o možnosti prohlídky elektrárny Ing. Markéta Petříková z katedry energetických zařízení TU Liberec.

Čtěte také:
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník
Prohlédněte si elektrárnu z domova

Dalšími návštěvníky elektrárny, rovněž tradičními, byli studenti z katedry elektroenergetiky FEL ČVUT Praha. Dvě skupiny středoškoláků dorazily i ze zahraničí. Prostřednictvím cestovních agentur si tak prohlídku Elektrárny Mělník objednali studenti z Dánska (14, včetně doprovodu) a Spolkové republiky Německo (26). Až z Kamenice nad Lipou na Vysočině se pak na industriální turistiku do středních Čech vydalo devět důchodců ze společnosti Ostrý Roháč.

Foto: ČEZ

Prohlídky elektrárny jsou u většiny exkurzí koncipované jako pochůzka po technologiích Mělník II a Mělník III s výkladem o historii a současnosti celé lokality, včetně výhledu do budoucnosti. Návštěvníci si například mohou v rámci „dvojky“ prohlédnout turbogenerátory TG9 a TG10, pracoviště operátorů – společný velín výrobních bloků 9 a10.

V případě elektrárny Mělník III jsou pak exkurze zaváděny na velín, do strojovny k turbogenerátoru a na střechu kotelny K11, z níž si lze z ptačí perspektivy prohlédnout celý komplex všech tří výroben a při pěkném počasí si i vychutnat panoramatický pohled na propojenou krajinu severních a středních Čech.

Podle specifických požadavků se někteří návštěvníci ještě vydávají na prohlídku dalších technologií, jako jsou například elektro, odsíření, zauhlování, zpracování vedlejších energetických produktů a podobně. Prohlédnout si tato místa je umožněno hlavně vysokoškolským studentům, kteří sbírají informace pro své budoucí seminární práce.

Elektrárnu Mělník si můžete prohlédnout i z pohodlí svého domova. Virtuální prohlídku naleznete na: virtualniprohlidky.cez.cz/cez-melnik/.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
Elektrárna Dětmarovice je v provozu 40 let
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody