Doba čtení:2 m, 57 s
Podle českých představitelů by Varšava měla poskytnout záruky na celou dobu těžby, která má trvat 22 let. Foto: wikipedia.com

Polské úřady nyní nevidí smysl pokračovat v jednáních s českou stranou o sporu kolem provozu uhelného dolu Turów. V polské televizi to řekl náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz. Obvinil českou stranu, že z vnitropolitických důvodů nemá zájem dohodu dotáhnout do konce, přičemž pohrozil negativním dopadem na dvoustranné vztahy.

V tuto chvíli nevidíme smysl v dalších jednáních s Českem ohledně dolu Turów, protože nepřinášejí žádný pozitivní efekt,“ řekl náměstek šéfa polské diplomacie. Podle něj Polsko „udělalo naprosto vše pro to, aby vypracovalo dobrou dohodu“ a návrh Varšavy byl „nakonec velmi dobrý z finančního i právního hlediska“.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Ale v určitém okamžiku naši vyjednávači dospěli k závěru, že česká strana z politických důvodů – pravděpodobně vnitropolitických – nemá zájem tuto dohodu dokončit,“ poznamenal Przydacz.

Na otázku, zda Polsko počká na parlamentní volby v České republice a poté obnoví jednání, odpověděl, že nyní žádný smysl v pokračování nevidí. „Je to škoda, protože obyvatelé Libereckého kraje by mohli dostat 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy Kč) na rozvoj svého území. Bohužel kvůli takovým a ne jiným rozhodnutím české vlády tyto peníze v této fázi nebudou k dispozici,“ řekl představitel polské diplomacie.

Pokud Češi nevidí možnost dohody, bude to mít zjevně negativní dopad na stav polsko-českých vztahů. Protože, přiznejme si to, z našeho pohledu tato záležitost silně podkopává důvěru v naše dobré sousedské vztahy,“ prohlásil Przydacz.

Mluvčí polského ministerstva životního prostředí Aleksander Brzózka prohlásil, že bude těžké se vrátit k vyjednávacímu stolu, „dokud se postoje na druhé straně nezmění“.

Česká strana podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka zásadně nesouhlasí s tím, aby smlouva s Polskem trvala pouze dva roky. Varšava by podle nich měla poskytnout záruky na celou dobu těžby, která má trvat 22 let. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je přitom smlouva jinak připravená natolik, že ji lze podepsat.

Polská diplomacie tvrdí, že návrh smlouvy počítá s platností na 22 let, nicméně obsahuje možnost jejího ukončení po dvou letech v případě jejího zneužití jednou ze smluvních stran. Podle polského ministerstva zahraničí je takový požadavek v mezinárodních dohodách mezi partnery „absolutním standardem“, řekl náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński. „Odpovědný vyjednavač nemůže svou zemi svazovat třicetiletou smlouvou bez možnosti ji vypovědět, aniž by věděl, zda se druhá strana nebude chovat v budoucnu nečestně,“ dodal podle listu Gazeta Wyborcza.

Je možné, že po volbách v Česku zavládne lepší politické ovzduší pro obnovení jednání s Polskem. Ale může být i jinak, protože vliv na vládu by mohli získat Piráti, pokládaní za ještě radikálnější ohledně životního prostředí než tým Andreje Babiše,“ upozornil dnes polský zpravodajský server Onet.pl. Spor o Turów může být podle autora komentáře teprve začátkem dlouhodobějšího „mučení“ polského uhelného sektoru v podání kritiků z Česka i Německa; k české žalobě u unijního soudu se totiž prý může připojit i Braniborsko a Greenpeace vznáší výhrady hned k devíti polským dolům.

Poláci ale přecházejí podle serveru do protiútoku a neoficiálně naznačují, že se raději smíří s verdiktem Soudního dvora EU, ať bude jakýkoliv, jen aby tím „odhalili českou hru“, tedy Varšava prý raději zaplatí do unijního rozpočtu, než aby při smírném řešení sporu financovala sumou 50 milionů eur očekávání českých samospráv. Atmosféru navíc podle Onetu „zahřívá únik dokumentů naznačující, že český premiér, který může po volbách přijít o funkci, si koupil ze zatajených prostředků nemovitost ve Francii“.