Turów: Polsko požaduje stažení žaloby

Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová označila pokutu vyměřenou unijním soudem za podivnou, bezprecedentní, nepřiměřenou a absurdní a ujistila, že k žádnému převodu peněz z jejího ministerstva dosud nedošlo. Foto: wikipedia.org

Za jeden z klíčových prvků připravované dohody s Českem o řešení sporu o těžbě uhlí v polském dole Turów považuje Varšava závazek české strany, že stáhne žalobu, kterou podala na Polsko u Soudního dvora Evropské unie. Uvedla to polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová.

Unijní soud v září uložil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (asi 12,6 milionu Kč) denně za to, že neplní jeho květnové předběžné opatření nařizující okamžité zastavení těžby.

Jedním z klíčových prvků dohody je český závazek stáhnout spor od Soudního dvora EU během tří dnů, což z hlediska evropských postupů znamená okamžitě. Je to klíčový prvek, a proto nám záleží, aby dohoda byla uzavřena co nejdříve,“ řekla v polském rozhlase Moskwová. K úspěšnému uzavření dohody s končící vládou premiéra Andreje Babiše po 18 kolech rozhovorů chyběla podle ní jen rozhodnost na české straně, která se rozhodla spor přenechat nové vládě. Ministryně ujistila, že je okamžitě připravena jednat, jakmile se na české straně objeví partner.

Kraj chce vyšší pokutu za těžbu v Turowě

Pokutu vyměřenou unijním soudem Moskwová označila za podivnou, bezprecedentní, nepřiměřenou a absurdní a ujistila, že k žádnému převodu peněz z jejího ministerstva dosud nedošlo. Dodala, že z pokut by Česko nic nemělo, ty mají skončit v rozpočtu EU.

Dohoda podle ministryně především dopodrobna reguluje výměnu informací a vyhodnocování údajů ohledně čistoty ovzduší a stavu vod. Obsahuje také vzpomínaný závazek stažení žaloby a finanční část. Ale konkrétní výši částky, kterou by Polsko přispělo české vládě a samosprávě, Moskwová neupřesnila, mimo jiné s odvoláním na to, že důvěrnost této části respektuje i česká strana.

O smlouvě, která má řešit fungování polského dolu Turów u česko-polské hranice, jeho dopady na české obce a kompenzaci škod, začaly obě země jednat v červnu. Počátkem října byla jednání přerušena kvůli odlišnému názoru na dobu trvání dohody. Pro Česko není podle dřívějších vyjádření úřadů přijatelné, že polská strana přišla s požadavkem možnosti výpovědi po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení pokračovat dalších 23 let.

Kauza Turów: Advokát EU se vyjádří 3. února

Jednání bylo obnoveno 5. listopadu, kdy do Prahy přijela nová polská ministryně klimatu a životního prostředí Moskwová. V polovině listopadu Česko dostalo další polský návrh dohody, který mluvčí českého ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková označila za nepřijatelný. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty tento návrh jde mimo původně nastavené parametry dohody.

Hnědouhelný důl Turów u hranice s Českem zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit a prohloubit. Rozšíření těžby loni Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedů. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty vody, ale i výskytu nadměrného hluku a prachu.