Doba čtení:1 m, 30 s
Ruské uhlí odebírala v minulosti pouze hutnická společnost Liberty Ostrava, která už dodávky nahradila z jiných zdrojů. Foto: Liberty Ostrava

Zákaz dovozu ruského uhlí moravskoslezským hutním podniků a uhelným elektrárnám problémy nedělá. Ruské uhlí totiž odebírala v minulosti pouze hutnická společnost Liberty Ostrava, která už dodávky nahradila z jiných zdrojů. ČTK o tom informovala mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

U dodavatelů z celého světa zajišťujeme stabilní dodávky surovin, abychom měli v Ostravě i nadále dostatečné zásoby bez ohledu na to, jaký bude vývoj situace v souvislosti s válkou na Ukrajině. U uhlí se soustředíme na zlepšování dodávek z dolů, které jsou nejblíže ostravské huti, a snažíme se navyšovat podíl dodávek z těchto blízkých zdrojů,“ uvedla mluvčí Liberty Ostrava.

Naopak Třinecké železárny závislé na dodávkách uhlí z Ruska nebyly. „Zákaz nám problémy nepůsobí. Uhlí odebíráme z OKD a Polska,“ řekla ČTK mluvčí podniku Petra Macková. Podobně jsou na tom i dvě uhelné elektrárny, které v Moravskoslezském kraji působí. Tu v ostravských Třebovicích provozuje společnost Veolia, v Dětmarovicích na Karvinsku pak ČEZ. Ani do jedné podle mluvčích obou podniků Jany Dronské a Vladislava Sobola ruské uhlí nemířilo.

Česko se vrací do doby uhelné

Zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí, v Evropské unii začal platit včera. Ve středu skončila čtyřměsíční lhůta pro ukončení existujících kontraktů. Aktivovalo se tak první embargo EU na dovoz energií z Ruska od začátku útoku ruských vojsk na Ukrajinu.

Rusko se na dovozu uhlí do EU podílelo zhruba 45 procenty, největšími odběrateli ruského uhlí byly Německo, Polsko a Nizozemsko. Česká republika loni z Ruska dovezla přes 300 000 tun černého uhlí. Podíl Ruska na celkovém dovozu černého uhlí do země tak činil zhruba sedm procent.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa