Tvrdá hádka: Limity na zastupitelstvu

Jezero Most a chemička. Foto: Oldřich Hájek

Prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. To bylo jedním ze stěžejních témat diskuse občanů na zasedání mosteckého zastupitelstva. U řečnického pultíku se střídaly názory odpůrců i zastánců pokračování těžby. Uvedl to server homerlive.cz.

Zastupitel za ČSSD a současně i náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný připomněl, že ministr průmyslu Jan Mládek předloží vládě čtyři varianty řešení problematiky limitů, a to od úplného neprolomení, alternativám částečného prolomení až po úplné prolomení limitů. „Je to pragmatický přístup, aby vláda, které této nerostné bohatství patří, rozhodla na základě věcných faktů. Ministr chce mít ucelený přehled o všech názorech a postojích. Věřím, že vláda zaujme jednotné stanovisko. Termín je určen na 30. červen letošního roku,“ dodal Novotný.

Za lékaře reagoval Petr Končel, a to na základě vystoupení mosteckého primátora Jana Paparegy při jednání s ministrem Mládkem, kde podpořil prolomení limitů těžby a apeloval na to, aby byl vyvíjen zvýšený tlak na prolomení limitů a tím byla zajištěna pracovní místa pro Most. Takový přístup lékař označil za podporu uhelné lobby.

Paparega prohlášení lékařů vzápětí okomentoval. „Nic takového, že bych na někoho vyvíjel tlak, jsem neučinil. Vyzval jsem pouze ministra, aby se zabýval sociálně ekonomickými dopady ať už z hlediska pokračování těžby, ukončení či nějaké alternativy,“ doplnil.

Redakce iUHLI.cz dodává, že je dobré vnímat názory všech skupin názorového spektra. Prolomení či zachování limitů těžby bude mít vliv především na Mostecko. Většina lidí z regionu má mnohem lepší představu o problematice limitů než kdejaký poslanec či senátor. Je dobré vysvětlovat, co by jednotlivé varianty přinesly. Lepší diskuse než vzájemná animozita a napadání. Jasně proti další těžbě se staví zastupitelé v Litvínově. V kritickém Horním Jiřetíně není podpora odpůrců těžby stoprocetní.