Tykač by mohl od ČEZ koupit Počerady

Studenti si v rámci vzdělávacího cyklu prohlédli i uhelnou elektrárnu Počerady. Foto: ČEZ

Elektrárna Počerady byla spuštěna již v roce 1977. Foto: ČEZ

Mnohaleté vyjednávání mezi miliardářem Pavlem Tykačem a polostátní energetickou společností ČEZ se blíží ke konci. Nyní se finalizují podmínky i cena, za kterou má Tykačův těžební a energetický podnik Czech Coal získat severočeskou elektrárnu Počerady. Může se jednat zhruba o čtyři miliardy korun.

Obě strany zatím odmítají prodej komentovat. “Na stole je několik scénářů a ještě není jasné, jak vše dopadne. Počkejme si,” uvádí Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Podobně odmítá sdělit detaily i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Elektrárna Počerady leží v bezprostřední blízkosti Tykačova hnědouhelného lomu Vršany a je pro jeho další fungování stěžejní.

Čtěte také:
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí
Norsko vyřadilo ze svého fondu ČEZ

Jednání o prodeji probíhají zhruba od přelomu letošního roku a měl je zahájit sám Tykač. K prodeji mělo podle opce, kterou obě firmy uzavřely v roce 2013, dojít již před dvěma lety. Tehdy ČEZ nicméně s prodejem nesouhlasil, a druhý termín tak byl určený až na rok 2024. To může být ale pro Czech Coal a jeho dceřinou firmu Vršanskou uhelnou příliš pozdě. ČEZ by za tu dobu nic nenutilo do elektrárny investovat, a Pavel Tykač by tak musel okamžitě do úprav a obnovy nalít miliardy či postavit úplně nový zdroj, uvedl server ihned.cz.

V tuto chvíli je protistrana, což je Vršanská uhelná, pod velkým tlakem, protože my nejsme motivováni dávat peníze do údržby tamní elektrárny. Přišli proto s tím, že si ji chtějí koupit a starat se o ni, aby jim vydržela déle,” řekl koncem února v rozhovoru pro agenturu ČTK generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Dohodu potřebují obě strany

Odpovídá tomu i cena. Zmiňované čtyři miliardy jsou dvojnásobek toho, kolik by za elektrárnu musel Tykač zaplatit v roce 2024. Jedním z důležitých detailů, které se podle informací HN stále dojednávají a kvůli kterým se může cena ještě hýbat oběma směry, jsou předsmlouvané dodávky elektřiny. Tu by měl Tykač na několik let do budoucna firmě ČEZ prodávat za předem stanovenou cenu. Pro Czech Coal je dohoda s ČEZ klíčová. Hnědé uhlí se kvůli nízké výhřevnosti prakticky nevyplatí vyvážet na velké vzdálenosti. A jelikož Počerady stojí hned vedle vršanského lomu, jsou spolu historicky spojeny. A bez blízké elektrárny by společnost Vršanská uhelná neměla uhlí kam vyvážet.

Dohoda je ale důležitá i pro polostátní ČEZ. Firma nutně potřebuje doplnit klesající zisky o další hotovost. Podniku v době levné elektřiny nepomohly ani neplánované odstávky jaderných elektráren, kvůli kterým za poslední dva roky přišel až o 10 miliard korun. Letos tak poprvé hrozí, že energetické společnosti nestačí loňské zisky na výplatu dividendy 40 korun na akcii. A pokud se ministr financí Andrej Babiš nesmíří s menším obnosem poslaným do státní kasy, bude muset ČEZ sáhnout do úspor.

Konec uhelné války

Smlouva s opcemi o prodeji Počerad byla součástí obřího obchodu, který mezi sebou Tykač a ČEZ uzavřeli před čtyřmi roky. Tehdy se po mnoha letech sporů dohodli, že Vršany budou elektrárně dodávat uhlí po dalších 30 až 50 let, to by znamenalo až za 200 miliard korun.

Tehdejší dohoda byla pro mnohé překvapením a ukončila dlouhou uhelnou válku, ve které proti sobě několik let stáli na jedné straně ČEZ vedený Martinem Romanem spolu s Danielem Křetínským a jeho Energetickým průmyslovým holdingem a na druhé straně právě Pavel Tykač a Czech Coal.

To, že se Daniel Beneš rozhodl pro dohodu s Czech Coalem, tak do jisté míry značilo i ukončení mnohaletého partnerství ČEZ s EPH, na kterém druhý jmenovaný podnik prakticky vyrostl. Beneš tuto změnu kurzu potvrdil i tím, že k smlouvě na padesát let přihodil Tykačovi za 4,12 miliardy korun ještě elektrárnu Chvaletice, o kterou se Křetínský také ucházel.

Dnes tak skupina Czech Coal patří k největším energetickým hráčům v Česku. Do jejího portfolia patří lom ČSA, který má sice oproti Vršanům vysoce výhřevné uhlí, ale kvůli další těžbě by bylo potřeba prolomit těžební limity a zbourat obec Černice a velkou část Horního Jiřetína. To ale vláda odmítla, a lom se tak postupně připravuje na konec těžby po roce 2020.

Vedle toho ale Tykačovi patří i Vršany, které mají životnost ještě několik desítek let. A k tomu, pokud se s ČEZ opravdu firma dohodne, dvě elektrárny. Výkon Chvaletic, které nyní prochází modernizací, a Počerad činí 1820 megawattů, a blíží se tak výkonově oběma blokům jaderné elektrárny Temelín.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží