Tykačova Sev.en Energy plánuje obří elektrolyzér

První vodík by Sev.en Energy teoreticky mohla vyrábět v roce 2026.

Skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače chce za zhruba půl miliardy korun postavit elektrolyzér o výkonu 17,5 megawattu na výrobu až 2,9 tisíce tun vodíku ročně. Konečné investiční rozhodnutí chce podle deníku E15 skupina učinit do půl roku, kdy už má být jasno, zda získá veřejné financování.

Elektrolyzér, tedy zařízení, které pomocí elektřiny vyrábí vodík rozkladem vody, má vzniknout v rámci plánu Green Mine. Představuje celkovou revitalizaci mosteckého lomu ČSA, v němž skončí těžba v roce 2025. Rozsah projektu přeměny regionu včetně výstavby vodíkového hospodářství bude záviset na tom, zda Sev.en Energy získá evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace, napsal deník E15.

„Dotační výzva na strategické projekty, mezi něž Green Mine spadá, má být vypsána v polovině listopadu. Poté se do ní přihlásíme a konečné stanovisko bychom měli dostat zhruba do půl roku,“ popsal situaci manažer rozvojových a transformačních projektů Sev.en Energy Pavel Farkač.

Tykač: Škodolibou radost nemám, cítím smutek

První vodík by firma teoreticky mohla vyrábět v roce 2026. „Otázkou nyní je, zda budeme vyrábět vodík pouze pomocí elektřiny z našich solárních elektráren, to znamená v průměru asi tři hodiny denně, nebo nepřetržitě. V prvním případě vyrobíme 361 tun, ve druhém 2,9 tisíce tun zeleného vodíku ročně,“ uvedl Farkač.

Jakou variantu Sev.en Energy zvolí, rozhodne definice zeleného vodíku, kterou budou v nadcházejících měsících ladit orgány Evropské unie. Evropská komise navrhuje, aby byl za zelený vodík považován pouze plyn vyrobený z pevně připojených obnovitelných zdrojů. Evropský parlament ale následně vyslyšel žádost nadnárodní vodíkové organizace Hydrogen Europe, aby se zelený vodík mohl vyrábět i ze zelené elektřiny nakoupené na dálku.

Sev.en Energy chce vodík dodávat především do chemických nebo metalurgických podniků, kde se dnes už využívá, nebo jej nabízet jako palivo pro dopravní prostředky. „Čemu naopak nevěříme, je využití vodíku k akumulaci energie nebo ke zpětné výrobě elektřiny. Dosud je tato cesta extrémně neefektivní,“ vysvětlil Farkač.