Doba čtení:2 m, 6 s

Rekonstrukce divadla, několik nových dětských hrišť, podpora hospice i malířského sympozia, možnost vidět na vlastní oči několikanásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení. To je jen část z projektů, které v nedávné době finančně podpořila těžební společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, za kterou stojí finančník Pavel Tykač.

Z Tykačova uhlí netěží pouze elektrárna v Počeradech. Významnou měrou z těžby této – pro českou energetiku stále klíčové komodity – profituje také město Most a obce v regionu.

Mostecké divadlo prošlo v průběhu prázdnin rozsáhlou rekonstrukcí. Opravovalo se jeviště, podlaha v herecké zkušebně, motorové tahy pro manipulaci s kulisami, rekonstrukcí prošel i nákladní výtah. Právě na tyto opravy využilo město Most peníze z partnerské smlouvy s Vršanskou uhelnou. Část peněz, které město dostává od Vršanské uhelné, bylo totiž účelově vázáno právě na divadlo. Šlo o více než jeden milion korun.

[box]

Čtěte také:  Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů

[/box]

Z peněz od těžařů profitovaly v posledních týdnech také děti. Poblíž dětských atrakcí v mosteckém areálu Benedikt byl například koncem srpna slavnostně otevřen první mostecký workout park. Hřiště postavilo město za 700 tisíc korun, z toho 250 tisíc dali právě těžaři. Díky jejich dalšímu sponzorskému daru vyroste také nové dětské hřiště na koupališti Matylda. Bude vybaveno zajímavými atrakcemi, a to včetně dřevěné lodě z akátového dřeva. Hřiště tu město nechá postavit ještě letos. Novým dětským hřištěm se mohou pochlubit také v Poleradech. I to vzniklo díky podpoře Vršanské uhelné, která s obcí dlouhodobě spolupracuje. Z celkových čtvrtmilionových nákladů přispěli těžaři v tomto případě částkou sto tisíc korun.

Velmi nás těší, že jsme obci mohli tímto způsobem pomoci. Co víc si přát, než aby si tu děti rády hrály a aby vám hřiště vydrželo co nejdéle,“ poznamenal při slavnostním otevření generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Peníze od těžební firmy dostane také hospic v Mostě, který za ně pořídí nová polohovací lůžka a pokryje částečně i provozní náklady zařízení. Celková částka daru činí 136 tisíc korun. Z Tykačovy firmy zamířily peníze také do kultury, když podpořila malířské sympozium, které se uskutečnilo na mosteckém Benediktu. A aby toho nebylo málo Vršanská uhelná je také hlavním partnerem mistrovství ČR v inline maratonu, které už podruhé bude probíhat v prostorách rekreačního areálu Matylda. Závod Open Vršanská uhelná maraton, který se pojede 6. září, svou účastí ozdobí také devítinásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Claudia Pechsteinová z Německa.

[box]

Mohlo by vás zajímat:

[/box]