U Litvínova se sešli ekologičtí aktivisté

V loňském roce bylo více než sto aktivistů zadrženo policií. Foto: Facebook Limity jsme my

Několik desítek aktivistů v Louce u Litvínova zahájilo činnost tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. V sobotu účastníci vyrazí na pochod po hraně blízkého dolu Bílina.

Bojujeme proti změnám klimatu, proto požadujeme, aby se co nejrychleji zastavila těžba uhlí,” uvedl Áron Kadleček v kempu, jenž má být mimo jiné ukázkou způsobu života bez ekologických stop. Elektřinu si účastníci vyrábějí pomocí solárních panelů, v kuchyni se podává pouze veganské jídlo z místních farem a obchodů, třídí se veškerý odpad a kompostují zbytky.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Kemp se nachází na soukromém pozemku za obcí Louka. Klára Aubrechtová za pořadatele řekla, že se počítá s účastí až 500 lidí. Loni v rámci prvního ročníku bylo 300 účastníků kempu a zhruba stovka lidí se před rokem vydala na pochod proti prolomení limitů těžby. Účastníci tehdy pronikli do dolu Bílina a strávili celé odpoledne a podvečer pod jedním z rypadel, nakonec je vyváděla policie.

Severočeské doly žádná speciální opatření kvůli Klimakempu nepřipravují. „Účastníkům jsme předali písemnou informaci o případných právních důsledcích neoprávněného vniknutí do vymezeného dobývacího prostoru,” řekl mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. „Dostatečně zřetelně jsme vyznačili začátek dobývacího prostoru ať už výstražnými tabulemi nebo bezpečnostními páskami. Nicméně nahlášené protestní akce účastníků Klimakempu budeme monitorovat a pokud dojde k překročení námi vymezené hranice, a tím i k porušení platné legislativy, tak budeme přiměřeně reagovat prostřednictvím naší ostrahy a současně požádáme o spolupráci Policii České republiky,” řekl mluvčí.

Pořadatelé kempu věnují prostor tomu, jak se při pochodu a protestech chovat, například jak účinně blokovat jisté místo. Přesná podoba sobotního protestu teprve vzniká. I letos na klimatický kemp dohlíží policie.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků