Doba čtení:1 m, 8 s
Elektrárna vznikne na Vltavě nedaleko Prahy. Foto: iUHLI

Po zhruba deseti letech vznikne v Česku nová vodní elektrárna. Jedná se o projekt státního podniku Povodí Vltavy, který je umístěn u jezu Klecany nedaleko Prahy o výkonu přes 1 megawatt.  Elektrárna bude stát zhruba půl miliardy korun.

Elektrárnu postaví konsorcium vedené společností SMP Vodohospodářské stavby. Ta uvedla, že stavební práce začnou v dubnu, dokončení elektrárny je plánováno na září roku 2026. Nová elektrárna by měla ročně vyrábět 9,5 GWh elektrické energie, tedy více než starší elektrárna MVE Klecany I s výrobou okolo 6 GWh/rok, napsal server ekonomickydenik.cz.

Zájemci o Dukovany slíbili výrazné zapojení českých firem

Středně velké vodní elektrárny o výkonu přes jeden megawatt se v České republice naposledy stavěly v letech 2010 až 2014. Tehdy byl zájem tažen provozními dotacemi podle zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie a také investičními dotacemi z evropských fondů. V té době zahájily provoz vodní elektrárny u Litoměřic (7,2 MW), Štětí (6,5 MW), Litoměřic (4,5 MW) i řada menších zařízení.

Elektrárna Klecany II bude čerpat jinou formu veřejné podpory. Povodí Vltavy se loni účastnilo aukce kapacit pro nové obnovitelné zdroje a vysoutěžilo zde pevnou výkupní cenu ve výši 4500 korun/MWh. Jedná se o zatím první a jedinou vodní elektrárnu, která v aukci uspěla.