Učeben pro chytré hlavy přibývá

Za deset let existence grantu Chytré hlavy pro Sever rozdělila Vršanská uhelná do podpory vzdělávání více než 20 milionů korun. Foto: Severní enrgetická

Dvě nové učebny pomáhají dětem na Mostecku zvládat technické předměty. Z dotace z grantu Chytré hlavy Vršanské uhelné je pořídily mostecká střední průmyslová škola a zdravotnická škola.

Průmyslovka pořídila pro své žáky nové vybavení školní kovárny. „Jedná se už o pátou učebnu, kterou jsme s pomocí Vršanské uhelné modernizovali. Na vybavení pro kovárnu jsme získali 350 tisíc korun,“ uvedla pro Homér Ivana Hermannová, ředitelka Střední průmyslové školy a Střední odborné školy gastronomie a služeb Most.

Čtěte také:
Exkurze také pro hornické rodiny
Uhelné safari láká návštěvníky z celé Evropy

Za peníze z Chytrých hlav koupili čtyři nové výhně na uhlí, ruční hydraulický lis, plynovou pec a celou řadu nástrojů. Přibyly dvě nové kovadliny. Škola také repasovala starší pracovní stoly, vymalovala a opravila podlahu. Celá kovárna tak získala úplně nový vzhled. Kovárna mostecké průmyslovky dnes patří i díky těžařům k nejlepším v regionu. Sloužit bude studentům školy i žákům základních škol pro hodiny praktického vyučování.

Mostecká střední zdravotnická škola si z grantového programu Chytré hlavy pořídila dvacet nových počítačů. „Jak postupuje technologický vývoj, snažíme se postupně modernizovat používanou výpočetní techniku. Nové počítače jsou vybaveny procesory Intel i3, 8 GB pamětí RAM a rychlejšími SSD disky. Kromě hardwarového vybavení jsme pořizovali i specializovaný software s informačním systémem FONS Enterprises, což je zjednodušeně řečeno nemocniční informační systém. Ten byl až doposud instalován v počítačích pouze v jedné specializované učebně,“ vysvětlila Jitka Hašková, ředitelka Vyšší odborné školy ekonomické, sociální a zdravotnické, Obchodní akademie, Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy Most. Nové počítače využívají studenti v rámci výuky informačních a komunikačních technologií.

V loňském roce přispěla těžební společnost školám na technické vzdělávání 3 miliony korun. Se svými projekty uspělo vloni jedenáct žadatelů. První projekt, který byl pořízen za podpory Vršanské uhelné, je venkovní Naučná stezka naší sluneční soustavy v zahradě Základní školy a Mateřské školy Meziboří. Mezi úspěšnými žadateli jsou základní i střední školy Mostecka a Litvínovska a technické kroužky, které dětem přibližují techniku atraktivní formou. Za deset let existence grantu Chytré hlavy pro Sever rozdělila Vršanská uhelná do podpory vzdělávání více než 20 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme