Uhelné elektrárny děkují poslancům

Ilustrační foto: Imagio.cz

Uhelné elektrárny, které vyrábějí pouze elektřinu bez výroby tepla a nesplňují požadavky na minimální účinnost spalování, nebudou muset platit poplatek stanovený zákonem. Rozhodli o tom poslanci, když dnes schválili novelu zákona o hospodaření energií. Vypustit uvedenou povinnost ze zákona doporučil hospodářský výbor. Rozhodnutí poslanců se nelíbí ekologům, napsala ČTK.

Náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc řekl již dříve uvedl, že tato povinnost vznikla v zákoně z roku 2012. Byla prý ale navržena tak, že v praxi by se jí elektrárny dokázaly snadno vyhnout. Ministerstvo to podle něj zjistilo v okamžiku, kdy začalo připravovat příslušnou vyhlášku. „Oproti současné úpravě by se to asi moc elektráren nedotklo, protože současná úprava byla taková, že by se dala snadno obejít,“ dodal.

Návrh se podle Šolce také přijímal v době, kdy hrozil nedostatek uhlí pro teplárny, což už zřejmě pominulo. „Žádná teplárna si nestěžuje, nikomu nechybí uhlí,“ konstatoval náměstek.

Zrušení poplatku se nelíbí organizaci Greenpeace. Vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský poukazuje na to, že tato část zákona měla zabránit plýtvání uhlím při výrobě elektřiny s nízkou účinností.