Uhelné safari je tahákem i letos

Uhelné safari, trasa 1 – lom ČSA. Foto: Severní energetická

V letošním roce navštívilo Uhelné safari již prvních tisíc zájemců. Všechny termíny na květen i červen jsou vyprodány, a to na všech třech trasách. Šestý ročník projektu Uhelné safari, který společně organizují těžební společnosti Severní energetická a Vršanská uhelná, odstartoval  2. května. Na jedné trase se konaly tři exkurze již od dubna. Serveru iUHLI.cz to sdělila průvodkyně a koordinátorka projektu Růžena Martínková.

„Na exkurzi do lomu byla letos přihlášena i skupina neslyšících, byli tu už i Bulhaři. Při další exkurzi se zase sešli vítězové evropské soutěže středoškoláků, o uhlí se tak mluvilo hned ve třech jazycích, česky, anglicky a francouzsky,“ uvedla Martínková.

Velký zájem podle ní projevily nejrůznější školy, a to od základních škol až po univerzity, například Mendelova univerzita v Brně – obor Zahradní a krajinářská architektura, Univerzita Karlova nebo ČVUT. Stejně jako v minulém roce mají i letos školy exkurze zdarma.

„Termíny na červenec a srpen budou na webu otevřeny 1. června v 6 hodin ráno, na září a říjen pak 1. srpna,“ dodala Martínková.

Návštěvníci si mohou prohlédnout velkostroje – kolesová rýpadla KU800, KU300 a unikátní korečkové rýpadlo RK 5000 nebo zakladač ZP 6 600. Uvidí také ukázku dokončených rekultivací. Mohou si vybrat ze dvou tras do povrchových lomů – ČSA + Vršany  za plného provozu. Poplatek za dospělého je 150 korun, děti od 12 do 18 let zaplatí 75 Kč. Děti se mohou účastnit až od 12 let. Třetí trasa je rekultivační, a to za 50 korun za osobu.

V předchozích ročnících si lomy prohlédlo 16.500 návštěvníků z ČR i zahraničí, do lomů zavítali také návštěvníci z Austrálie, USA, Ekvádoru, Mongolska, Finska nebo Dánska.