Uhelný prach znepokojuje vědce i ekology

Great_Barrier_Reef_wikipedia_Sarah_Ackerman_compressed

Federální vláda a úřady v Queenslandu schválily v minulém roce celou řadu uhelných přístavů, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti útesu. Foto: wikipedia.org Sarah Ackerman

Nedávný objev uhelného prachu u australského Velkého bariérového útesu povolal do zbraně akademiky i ochránce životního prostředí. Společně s tímto objevem začalo vyšetřování blízkého přístavu Hay Point, který na světový trh dodává desítky milionů tun uhlí ročně.

Únik byl zaznamenán začátkem února a bylo potvrzeno, že se jedná o uhelný prach. Jeho přítomnost u australských břehů a ještě k tomu u jedné z nejvýznamnějších oblastí, které spadají do světového dědictví UNESCO, vyvolala velký rozruch. O ten se postarala především rychlá medializace, jelikož svět oblétla fotografie mladé želvy vedle kousku uhlí. Tato fotografie byla pořízena na East Point Beach v Mackay, v australském Queenslandu.

Čtěte také:
Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny
Obří důl Carmichael se otevře do poloviny roku 2017

Ačkoliv ministr životního prostředí, Steven Miles, záležitost zlehčil, vědci a ekologové varují, že uhlí může zabíjet korály a poškozovat okolní mořský život. Nejedná se o první případ, kdy došlo v této lokalitě k úniku uhelného prachu, podle Brisbane Times se odbor ochrany životního prostředí zabývá těmito úniky již od loňského roku.

Nyní se k Velkému bariérovému útesu upíná velká pozornost a to nejenom kvůli úniku, čelí totiž největšímu vymírání, které bylo kdy zaznamenáno. Podle výzkumu je 67% korálů prohlášeno za mrtvé. S touto zprávou přišel tým vědců z Australian Research Council’s Center of Excellence for Coral Reef Studies z australské Univerzity Jamese Cooka.

Federální vláda a úřady v Queenslandu schválily v minulém roce celou řadu uhelných přístavů, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti útesu. Schválilo se i rozšíření hlubinného uhelného přístavu Abbot Point pro zásobování z dolu Adani’s Carmichael, který je největším v zemi. Vyšetřování jsou rozsáhlá a zatím nikdo netuší, jak jeho výsledky ovlivní místní těžbu.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
TOP 10 největších těžebních bestií
V garáži tento stroj neopravíte