Uhelný průmysl začal bojovat za čisté energie

Futuregen_DOE_Concept_art_foto-US Department of Energy_compressed

Jedním z prvních projektů demonstrujících smysluplnost čistého uhlí v průmyslovém měřítku měl být projekt FutureGen. Foto: US Department of Energy

Zastánci čisté energie našli v USA nečekané spojence. Uhelné společnosti totiž hledají po těžkém období nový začátek a stále častěji ho paradoxně nacházejí právě v ekologických snahách o snižování emisí skleníkových plynů.

Změnu kurzu potvrdila například Peabody Energy, největší soukromá uhelná společnost na světě. „Trh s nízkoemisními zdroji je realitou. A my chceme být jeho součástí,“ prohlásil v rozhovoru pro New York Times zástupce ředitele amerického giganta Vic Svec.

Čtěte také:
Zajímavosti o těžbě uhlí v Kanadě a USA
Trump zruší Obamovo omezení těžby uhlí

Důvody zelených snah těžařů vysvětluje David Hawkins, ředitel klimatického programu Národní rady pro obranu nerostných surovin (NRDC): „Uhelné společnosti se oproti minulosti vyjadřují více racionálně. Snaží se přesvědčit skeptické investory, že uhlí má budoucnost.“ NRDC vyjádřila ochotu podílet se s uhelnými firmami na tvorbě nové legislativy, třebaže na jiných frontách mezi sebou vedou soudní spory.

Také podle demokratické senátorky Heidi Heitkampové, která dříve vedla společnost zabývající se zplyňováním uhlí, je v postojích uhelného managementu vidět posun: „Zjistili, že otázka oxidu uhličitého jen tak nezmizí, a přisedli si ke společnému jednacímu stolu, aby našli řešení, která budou pro jejich obor výhodná.“

Prvním plodem spolupráce uhelných firem s ekology a politiky jsou loňské americké legislativní změny v oblasti daňových úlev. Díky nim si mohou producenti oxidu uhličitého odečíst z daní 50 dolarů za každou zachycenou tunu namísto dřívějších 20 dolarů. Zvyšuje se i maximální objem těchto úlev o více než třetinu v případě, že bude zachycený kysličník napumpován do zčásti vyčerpaných ropných vrtů. Tím totiž umožní vytěžit jinak nedostupné zásoby.

Některé ekology však těžaři přesto nepřesvědčili. „Už 40 let slýchávám, že čisté uhlí je za rohem, stačí jen přidat pár dotací. Zachytávání a sekvestrace uhlíku možná bude v praxi ve vzdálené budoucnosti fungovat, v současné době ale funguje stěží na technické úrovni. K dosažení přijatelného poměru cena/výkon je ještě dlouhá cesta,“ krotí optimismus Dan Becker, ředitel ekologické organizace Safe Climate Campaign. Spolu s ostatními oponenty je přesvědčen, že uhelný sektor stávajícími snahami snaží jen prodloužit život.

Becker tak naráží na značnou finanční, časovou i energetickou náročnost pilotních projektů. Ta například předloni pozastavila výstavbu ambiciózní uhelné elektrárny Meredosia, známější pod názvem FutureGen. Více než miliardová investice, kterou do ní vložila Obamova administrativa, tak může přijít vniveč.

Kapitáni amerického uhelného průmyslu jsou přesto přesvědčeni, že ke zvratu stačí relativně málo: vhodně nastavené právní prostředí a daňová zvýhodnění. Podle nich se pak během deseti let technologie čistého uhlí v USA rychle rozšíří. Tím se stane levnější a pokročilejší a Američané ji budou moci vyvážet do celého světa. „Jsme si jisti, že technologie čistého uhlí musí být součástí jakýchkoli seriózních snah o redukci skleníkových plynů z průmyslových zdrojů,“ uzavírá jednoznačně Svec.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra