Doba čtení:1 m, 21 s
Dětmarovice jsou poslední českou černouhelnou elektrárnou. Foto: wikipedia.org

Česko by mohlo mít až dvanáct malých modulárních reaktorů, stavět by se mohly začít nejdříve za dvanáct let. Řekl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po návštěvě Elektrárny Dětmarovice. Právě tam by podle společnosti ČEZ mohl jeden takový reaktor vzniknout.

Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku. „Malé modulární reaktory jsou trend, který sleduje ČEZ i vláda. Myslíme si, že to může být budoucnost jaderné energetiky. Podle předběžných odhadů by takových zdrojů mohlo v Česku být deset až 12. A je logické, že zvažujeme lokality, kde už nyní elektrárny fungují. Především kvůli rozvodům vyrobené elektrické energie,“ řekl Stanjura Moravskoslezskému deníku.

Zatím není jasné, kdo by do země měl takovou technologii dodávat. ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec.

V teplé vodě z elektrárny se líbí rybám

Na rozvoji technologie chce spolupracovat i Moravskoslezský kraj, Vysoká škola báňskáTechnická univerzita Ostrava a společnosti Veolia Energie ČR a Witkowitz Atomica. Witkowitz Atomica do vývoje investovala nižší stovky milionů korun a zatím projekt financuje z privátních zdrojů. Reaktor, který vyvíjí, má stanoven výkon na 175 megawattů tepelné energie, což odpovídá zhruba 50 megawattům elektrické energie. To odpovídá používanému výkonu v běžných teplárnách u středních měst.

Člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač už dříve uvedl, že malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren.