Uhlí nepatří do domácností

Ilustrační foto: Imagio.cz

Uhlí nepatří do domácností, ale do velkých elektráren a tepláren, kde je z pohledu emisí spáleno lépe. My se s tím musíme vypořádat. Ceny zemního plynu už jsou docela nízko. Deníku E15 to řekl šéf představenstva RWE ČR Martin Herrmann.

Ceny zemního plynu bohužel negativně ovlivňuje jen politika České národní banky, která oslabila korunu a nám tím vůbec nepomohla. Byli bychom cenově už možná někde jinde,“ uvedl Herrman, podle nějž se koncern RWE snaží přesvědčit české státní úřady o tom, že by domácnosti měly více topit plynem. „Vyřešil by se tím i problém 330.000 plynových přípojek, které nikdo nevyužívá. Je třeba finančně motivovat domácnosti k přechodu na plynové topení,“ dodal.

Skupina RWE v ČR zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků. Kromě plynových zásobníků provozuje 64.000 kilometrů distribučních sítí a vyrábí teplo a elektřinu v 28 provozech. Skupině loni v Česku meziročně klesl zisk po zdanění o 30 procent na 7,4 miliardy korun. Tržby se snížily o 19 procent na 43,4 miliardy korun.

Kdyby platilo to, co původně oznámil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel, tak sedmnáct z dvaceti uhelných elektráren by bylo v přímém existenčním ohrožení, a to docela rychle. „Protože podle nás by cena elektřiny nestoupla o tolik, o kolik počítá vláda. Většina našich elektráren by se najednou dostala do ztráty. To by mělo okamžitý vliv na uhelné doly. Když zavřete uhelné elektrárny, nepotřebujete uhlí a doly nemůžete ekonomicky provozovat,“ konstatoval Herrmann.

Způsob, jakým chce spolková vláda snížit emise, RWE vadí. Protože existuje tržní mechanismus v podobě obchodování s emisními povolenkami, který definuje cenu za emise CO2. „Když chcete vyrábět elektřinu z uhlí, koupíte si povolenky a můžete vyrábět. Dnes jsou uhelné elektrárny i po započítání povolenek levnější než plynové. Vláda už dříve rozhodla, že utlumí jaderné elektrárny, a teď chce snižovat i výrobu z uhlí. Nám vadí především neférové a nevyvážené zásahy do fungování trhu,“ vysvětlil šéf představenstva RWE ČR.