Doba čtení:1 m, 17 s
Australský Queensland je významným producentem uhlí. Foto: pixabay.com

Kontroverzní rozhodnutí vlády australského státu Queensland zvýšit licenční poplatky z rekordně vysokých cen uhlí přispělo k nečekanému zvýšení příjmů ve výši 10 miliard dolarů a rekordnímu přebytku, který státu umožní financovat úlevy na životní náklady, včetně bezplatných tříd mateřských škol a slevy na elektřinu ve výši 550 dolarů pro všechny domácnosti.

Ministr financí Cameron Dick tvrdí, že neočekávané příjmy ve výši 10 miliard dolarů pomohou zaplatit nejštědřejší systém energetických úlev v zemi, napsal server theguardian.com.

Můžeme zajistit největší program našeho státu na řešení životních nákladů, největší stavební program našeho státu a zajistit nižší zadlužení z jednoho prostého důvodu – progresivních poplatků za uhlí,“ řekl Dick.

Policie chytila aktivisty vyhazující uhlí z vlaku

Rozpočtové dokumenty odhalují příjmy z licenčních poplatků za uhlí ve výši více než 15 miliard dolarů v letech 2022-23, což je přibližně o 10 miliard dolarů více, než se předpokládalo před 12 měsíci, a to zejména díky trvale vysokým cenám uhlí, které jsou příčinou zvýšených licenčních poplatků.

Zvýšené příjmy z licenčních poplatků mají zvýšit přebytek v letech 2022-23 na 12,3 miliardy dolarů, což je podle Dicka nejvyšší částka zaznamenaná vládou státu nebo teritoria.

Poplatky za uhlí také pomohly státu dočasně snížit čistý dluh, který nyní činí 5,9 miliardy dolarů namísto 19,8 miliardy, jak se předpokládalo před 12 měsíci. Do roku 2026-27 se zadlužení opět vyšplhá na téměř 47 miliard dolarů, a to především kvůli výdajům na infrastrukturu.