Uhlí rozděluje Facebook

Doba čtení:2 m, 29 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Názory českého vědce z univerzity v kanadské Manitobě Václava Smila nenechávají téměř nikoho lhostejným. Buď s nimi lidé souhlasí, nebo jsou naopak ostře proti. Projevilo se to i v diskusi na facebookové stránce iUHLI.cz

Se Smilem, který tvrdí, že jsme fosilní civilizací a ještě dlouho budeme, souhlasí například Vít Vondráš. „Český průmysl je postaven na uhlí, jiná alternativa neexistuje, limity na ČSA se prolomit musí, čím dříve, tím lépe. V budoucnu by to stálo hodně peněz, což by se muselo promítnout v konečné ceně za uhlí,“ napsal Vondráš. Podobně Smilovy názory hodnotí i František Navrátil, který zároveň vyjádřil svůj postoj k ekologickým aktivistům. „No to je fakt dobře napsáno. Ještě že jsou lidi, co umí počítat. Ne jak zaslepený zelený blbci, co chtěj za každou cenu něco, co v životě ani nepochopí,“ vyjádřil svůj názor Navrátil.

Čtěte také:
Vydejte se do nitra elektrárny
Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?

Úplně jinak věc vidí uživatel Jiřík Hendrych. „Ano, jsme fosilní civilizace a někteří lidé jsou skvělé fosílie, dokonce i myšlením. VV: Takže podle vaší teze, až za pár desítek let dojde uhlí, zkolabuje český průmysl a tím celá naše země? To je vynikající idea. Nejlepší je všechno přepočítat na peníze, že? Pomíjím to, že se dlouhodobě obtížně žije kvůli dírám vpravo, vlevo. Ale co až tedy uhlí dojde? Pak teprve začneme honem vymýšlet jiné fungující zdroje a strategie nebo počkáme, až se vytvoří další generace uhelných zásob? Neee, my to vydolujeme teď hned, protože proč bychom si nenamastili kapsu, dokud je čím, na co myslet dopředu a na jiné, po nás potopa, pěkně to pak všechno zatopíme, co na tom, že nebude čím, protože voda nám tu tak nějak pomalu dochází, zbudou tu pro nás a po nás jen prázdné díry, protože někteří lidé mají dnes prázdné hlavy. Neříkám ‚okamžitě ukončit dolování‘, říkám ‚rozum do hrsti!!!‘,“ reagoval na Víta Vondráše Hendrych a dočkal se rychlé odpovědi.

Proč by mělo dojít za pár let? Pod Jiřetínem ho leží na 100 let min. Pak nás to trápit už nemusí,“ odpověděl Vondráš, který přidal rovněž názor na to, jak k uhlí přistupuje západní Evropa, zejména Německo, jež hlásá přechod k obnovitelným zdrojům. „Proč jezdí na úpravnu uhlí do Komořan denně tolik kamionů pro uhlí a zaváží si v SRN svoje doly našim uhlím. Proč tedy Strana zelených s panem Rovenským nevymyslí jiný zdroj energie, když jsou tak chytrý a vše zavrhují. Když se začaly stavět tady v pohraničí větrné elektrárny, křičeli, že to bude hyzdit krajinu, Teď je podporují. Likvidují se pole a louky a staví se tam solární panely, na které musíme všichni doplácet. V Počeradech v elektrárně postavili jeden kotel na plyn, stálo to miliardy, pustili ho jeden den a zastavili ho, protože by cena energie byla neúnosná. A bůh ví, jak dlouho ten plyn k nám poteče,“ rozepsal se Vondráš.

Mohlo by vás zajímat:
Další jaderné trable, tentokrát v Dukovanech
Uhlí poráží jádro
Uhelná elektrárna budoucnosti