Uhlí se zbytečně rychle vytěsňuje ze spotřeby

Ředitel Vupek Economy Ladislav Pelcl. Foto: iUHLI.cz

Otázka těžby hnědého uhlí v severních Čechách, které leží za limity, se nesmyslně politizuje. Uhlí se v Česku ze spotřeby zdrojů energie zbytečně rychle vytěsňuje. V rozhovoru pro server iUHLI.cz to řekl ředitel expertní společnosti Vupek Economy Ladislav Pelcl. Celý rozhovor přineseme zítra.

„Uhlí je náš jediný významný zdroj energie. Dnes uhlí umíme spalovat efektivně s účinnou regulací emisí zněčišťujících ovzduší. Technologický pokrok umožňuje trvalou modernizaci uhelných spotřebičů“ dodal Pelcl.

Uhlí je náš jediný významný zdroj energie

Firma Vupek Economy vypracovala pro ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobou prognózu trhu s hnědým uhlím v Česku, která byla použita v materiálech k problematice územně ekologických limitů, pro jednání tripartity a vlády.  „Při práci jsme se snažili uplatňovat objektivní pohled a vyhnout se nařčením z lobbování, přesto jsme zažili averze k závěrům práce na vlastní kůži. To, že jsme se dostali do zájmových střetů, je ale dáno předmětem této práce,“ uvedl Pelcl.

Čtěte také: Studie doporučuje prolomit limity

Ze závěrů studie vyplývá, že zrušení těžebních limitů je pro pokrytí prokázaných potřeb hnědého uhlí nezbytné, a to jak na dole Bílina tak i na dole ČSA. Studie ukázala také na nedostatek tříděného hnědého uhlí ve všech variantách těžeb i na schodkovost bilance potřeb a zdrojů ostatních druhů „teplého“ hnědého uhlí (hruboprachů) pro teplárny.

Vupek Economy se zabývá především poradenstvím v oblasti paliv, energetiky a životního prostředí. Společnost má v současné době pět zaměstnanců, což jsou ekonomové a energetici. Firma spolupracuje s řadou  specialistů a odborných firem, se kterými podle potřeby vytváří různé účelově profilované týmy, pro řešení konkrétních úkolů a projektů, kterých za dobu své činnosti zpracovala více jak 500.

Mohlo by vás zajímat:
Paukner chválí i kritizuje ministerskou studii
Prolomit limity za pět let znamená problém
Zpochybňování studie Vupek je hloupost