Doba čtení:1 m, 35 s
V Západní Virginii, která patří k největším americkým uhelným producentům, se z uhlí stále vyrábí přes 90 procent elektřiny. Foto: wikipedia.org

Uhlí zůstává energetickým tahounem nejen u nás, ale i v řadě států USA. Ačkoli role suroviny postupně klesá, je uhlí hlavním zdrojem pro výrobu elektrické energie stále v případě 15 států.

Ačkoli se mnoho států za posledních 20 let odklonilo od uhlí jako největšího zdroje elektřiny, v roce 2021 uhlí stále představovalo více než 70 % vnitrostátní výroby ve čtyřech státech: Západní Virginie (91 %), Missouri (75). %), Wyoming (74 %) a Kentucky (71 %). Tři z těchto států (Západní Virginie, Wyoming a Kentucky) patří mezi největší producenty uhlí v zemi.

Některé státy od uhlí ustupují rychleji a nahrazují jej zemním plynem a obnovitelnými zdroji. V roce 2001 byly plynové elektrárny podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) největším zdrojem elektřiny v 7 státech, zatím v loňském roce se jednalo o 23 států, tedy bezmála polovinu států USA, napsal server oenergetice.cz.

Británie volá do služby dvě uhelné elektrárny

Řada stále provozovaných uhelných bloků byla v USA dle agentury vybudována v 70. a 80. letech, tudíž tyto zdroje kromě konkurence ze strany plynových elektráren a obnovitelných zdrojů čelí rovněž postupnému stárnutí, kvůli čemuž dochází k jejich uzavírání.

Státy Ohio či Pensylvánie vyřadily z provozu vůbec nejvíc výkonu v uhelných zdrojích, přičemž aktuálně nejvíc elektřiny oba státy vyrábí z plynu.

Ve třech státech, konkrétně Iowě, Kansasu a Jižní Dakotě, pocházel v roce 2001 rovněž největší objem elektřiny z uhelných zdrojů. Za poslední dvě desetiletí bylo však v těchto státech na první příčce uhlí nahrazeno větrnými elektrárnami. Všechny tři státy leží v oblasti Velkých planin, které nabízí příhodné podmínky pro výrobu elektřiny z větrných zdrojů, jelikož průměrná rychlost proudění větru je zde výrazně vyšší ve srovnání s oblastmi ležícími u pobřeží Atlantského či Tichého oceánu.