Doba čtení:1 m, 30 s
Ve Španělsku svítí slunce téměř 3 tisíce hodin ročně. Foto: pixabay.com

Španělsko před časem zahájilo reformu energetiky, jejíž součástí má být útlum využívání uhlí i jádra. Zatím se však v zemi vyrobí z uhlí stále více elektřiny než ze slunce.

Během prvních devíti měsíců letošního roku se z uhlí vyrobilo 5,5 procenta španělské elektřiny, zatímco podíl solárních elektráren byl pouze 3,8% procenta. Velmi zajímavé je srovnání v různých ročních obdobích. Zatímco fotovoltaika zaznamenala své maximum v srpnu 4,7 procenta (2,7 procenta uhlí), v lednu tepelné elektrárny vyrobily dokonce 13,2 procenta elektřiny oproti pouhým 2 procentům ze slunce, uvedl server abc.es.

Čtěte také:
Proč bude zadlužené Španělsko odstavovat jádro?
Španělsko zavře jaderné elektrárny

Španělsko je přitom zemí, kde svítí slunce téměř 3 tisíce hodin ročně. Pro srovnání, v České republice je to pouze mezi 1200-1600 hodinami.

Nejvíce elektřiny se v prvních třech čtvrtletích ve Španělsku vyrobilo z jádra (22,3 procenta), následovaly cykly kombinovaného plynu (21,6 procenta) a větrné elektrárny (19,2 procenta). V důsledku sucha došlo k výraznému poklesu výroby vodních elektráren na 8,4 procenta.

Tato čísla jsou zajímavá i proto, že kromě uhlí Španělsko hodlá v letech 2025 až 2035 uzavřít také všech svých sedm jaderných elektráren. Již v roce 207 to oznámila to ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová. Premiér Pedro Sánchez současně uvedl, že reforma španělského energetického systému si v letech 2021 až 2030 vyžádá investice v hodnotě 235 miliard eur (6,1 bilionu korun).

Španělsko je přitom jednou z nejzadluženějších zemí světa. Španělský státní dluh bilion eur. To odpovídá 97,1 procenta hrubého domácího produktu země.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic