Doba čtení:1 m, 18 s
U nového telefonu iPhone 12 již v balení nenajdete nabíjecí adaptér ani sluchátka. Foto: pixabay.com

Americká firma Apple se chce do roku 2030 stát kompletně uhlíkově neutrální. Náklady ale přenáší na své zákazníky. A to nikoli férově tím, že by zdražila své produkty s odkazem na ekologii, ale způsoby, které vzbuzují kontroverze.

Například v případě nového telefonu iPhone 12 z balení oproti dřívějším zvyklostem zmizel jak nabíjecí adaptér, tak sluchátka. Apple argumentuje, že na světě jsou miliardy kusů tohoto příslušenství, a proto není důvod automaticky zákazníkům dodávat další. Uživatelé jednoduše použijí sluchátka a nabíječky, které již mají. Navíc díky tomu dle výpočtů Applu ze silnic zmizí 450 tisíc kamionů ročně. A to díky razantně menšímu balení telefonu. Má to ale hned dva háčky. Zaprvé v balení iPhonu 12 najdete kabel USB-C, který začal dodávat až s iPhony 11. Pokud lidé na nejnovější telefonu od Applu přicházejí ze starších přístrojů, musí si stejně koupit nový adaptér, napsal server E15.cz.

Čtěte také:
Musk nabídl miliardy za technologii na zachycení CO2
Jan Horáček: Energiewende v ČR opravdu nechci

Apple novým iPhonům také sice odebral příslušenství, ale adekvátně je nezlevnil. Takže zákazníci za adaptér či sluchátka zaplatí více než u předchozí generace. Padají za to už i první pokuty. Například brazilský regulátor ochrany spotřebitele uvalil na Apple sankci ve výši dvou milionů dolarů.

Politika firmy proto právem vzbuzuje pochybnosti, zda jde skutečně o ochranu klimatu, nebo spíše o marketingový trik, jak na zákaznících ještě více vydělat, a ještě se u toho tvářit bohulibě.