Ukrajinské uhlí do Íránu?

Doba čtení:53 s

Ilustrační foto: pixabay.com

Proruští separatisté na východě Ukrajiny chtějí využít nerostného bohatství Donbasu pro financování svých aktivit. Oznámili záměr exportovat černé uhlí z místních dolů na sever Afriky, na Blízký východ nebo do Íránu. Řada dolů byla zničena nebo zatopena, někteří horníci se účastní bojů na obou stranách konfliktu a produkce běží pouze v některých z nich. Napsal to časopis Horník.

Podle ministryně hospodářství povstalecké vlády Jevgenije Samochinové jsou Íránci vystaveni stejně jako proruští separatisté embargu, a to kvůli kontroverznímu jadernému programu, které jim komplikuje rozvoj.

Podle aktivistů jsou hutě a elektrárny v Íránu nebo severní Africe technologicky připraveny pro využití ukrajinského uhlí, protože řada z nich vznikla ještě za sovětské éry. Uhlí by se mohlo vyvážet přes ruský přístav Taganrog na východě Azovského moře, který je vzdálený zhruba 50 kilometrů od ukrajinského území ovládaného separatisty. První jednání o možných dodávkách s možnými partnery z Íránu již údajně proběhla.

Konflikt na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a vládními silami si od loňského dubna vyžádal na 5800 mrtvých.