ÚOHS posuzuje prodej Pražské teplárenské Veolii

Pražská teplárenská dodává teplo do více než 230 tisíc domácností a do desítek administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej Pražské teplárenské společnosti Veolia. Kupuje ji od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. EPH prodej Pražské teplárenské oznámil na začátku září.

Kromě Pražské teplárenské Veolia získá i společnost PT Transit. „K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblasti výroby a rozvodu tepelné energie. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno,“ uvedl úřad.

Čtěte také:
Veolia kupuje Pražskou teplárenskou
Klimatické šílenství emise nesníží

Majitel EPH Křetínský získal v roce 2017 v Pražské teplárenské čtvrtinový podíl od Prahy. Tyto akcie byly tehdy ohodnoceny na 3,1 miliardy korun. Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. Dodává teplo do více než 230 tisíc domácností a do desítek administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení. Firmě loni stoupl meziročně čistý zisk o 3,3 procenta na 580 milionů korun.

EPH byl založen v roce 2009. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. EPH zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Loni zvýšil meziročně provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun (2,1 miliardy eur), konsolidované tržby pak vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun (8,6 miliardy eur).

Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180 tisíc lidí. V Česku Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Společnost má zhruba 1600 zaměstnanců.