Doba čtení:2 m, 43 s
Kootenai je hlavní řekou Severozápadní plošiny v jihovýchodní části Britské Kolumbie v Kanadě a v severní části Montany a Idaha ve Spojených státech. Foto: wikipedia.org

Úředníci z USA a Kanady podnikají kroky k řešení obav indiánských kmenů a ekologických skupin v Idahu, které již léta usilují o zpřísnění předpisů týkajících se znečištění vody v řece Kootenay.  Mezinárodní smíšená komise složená z amerických a kanadských úředníků přijímá připomínky veřejnosti do 27. srpna. Požaduje údaje o kontaminaci způsobené těžbou a studie o zdraví ekosystémů v řece Kootenai.

Komise dohlíží na dodržování Smlouvy o hraničních vodách z roku 1909, která stanoví, že žádná ze zemí nesmí znečišťovat vodu, která protéká přes jejich hranici, do té míry, že by to poškozovalo zdraví a majetek druhé země, uvedl server dailymontanan.com.

V údolí Elk Valley v Britské Kolumbii se již více než sto let nachází pět uhelných dolů, které se těží horským způsobem. Těžební průmysl hraje v historii a ekonomice regionu velkou roli, ale podle Idaho Conservation League se nadměrné množství minerálů, které při těžbě vznikají, dostává do řeky Elk River, která se vlévá do řeky Kootenai protékající Montanou a Idahem.

Kanada spřádá jaderné plány. Pozorně je sledují i v USA

Zejména nadměrné množství selenu v povodí ohrožuje rybí populace, které se kmen Kootenaiů snaží již léta obnovit, uvedl dříve deník Idaho Capital Sun.

Veřejné připomínkové řízení je prvním krokem k řešení tohoto problému ze strany amerických, kanadských a kmenových úředníků.

Ředitelka Ligy na ochranu přírody Severního Idaha Jennifer Ekstromová řekla deníku Sun, že ji těší, že se Mezinárodní smíšená komise zabývá znečištěním z uhelných dolů. Liga podle ní na komisi tlačila, aby se touto otázkou zabývala od roku 2019.

Ekstromová uvedla, že znečištění selenem pocházející z Britské Kolumbie se dostává do amerických vodních toků za řekou Kootenai v Idahu. Zpráva americké geologické služby U.S. Geological Survey uvádí, že selen může způsobovat škody na vodních živočiších, když se dostává do řeky Columbia a po proudu do státu Washington.

„Vkládáme velké naděje do práce Mezinárodní smíšené komise, která zajistí, že znečištění z uhelných dolů bude náležitě řešeno a že vody USA budou chráněny,“ řekla Ekstromová.

Kanadští ekologově napadají prodej uhelných dolů firmě Glencore

Další obavu má Ekstromová z toho, že společnost Teck Resources, která těží uhlí v Elk Valley, dokončila v červenci svůj prodej švýcarské společnosti Glencore, uvedla kanadská televize CBC. Ekstromová uvedla, že Liga na ochranu přírody se obává převzetí uhelných provozů společností Glencore kvůli její historii znečišťování oblastí, kde těží, jako je například lokalita Superfund v její hliníkárně v Montaně, která se skládá z 200 akrů kontaminované půdy. „Potřebujeme záruky, že znečištění vody bude vyčištěno a zmírněno na věčné časy,“ řekla.

V březnu vlády USA a Kanady požádaly Mezinárodní smíšenou komisi, aby přijala opatření a vytvořila studijní komisi, která by shromáždila údaje o znečištění v povodí a jeho dopadech na lidi a druhy. Studijní komise musí do jednoho roku předložit průběžnou zprávu a do roku 2026 závěrečnou zprávu a doporučení.

Kromě toho komise zorganizovala řídicí orgán složený ze zástupců Britské Kolumbie, Idaha, Montany a zástupců kmene Kootenai z Idaha a Konfederovaných kmenů Salish a Kootenai. Řídící orgán přezkoumá údaje ze studijní komise a vypracuje akční plán na snížení dopadů znečištění vody.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa