Doba čtení:1 m, 16 s
Americký prezident Joe Biden během volební kampaně vyzýval k úplnému ukončení těžby ropy a plynu na federálních pozemcích. Nyní se však situace změnila. Foto: wikipedia commons Gage Skidmore

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena obnoví nabídku pronájmů federálních pozemků k těžbě ropy a plynu. Oznámilo to americké ministerstvo vnitra v době, kdy se Bílý dům snaží omezit růst cen benzinu. Biden přitom během volební kampaně vyzýval k úplnému ukončení těžby ropy a plynu na federálních pozemcích.

Ministerstvo nabídne k pronájmu pro těžbu 144 000 akrů vládní půdy, což je o 80 procent méně, než byl dřívější návrh. Navíc se výrazně zvýší poplatky z těžby, píše server CNBC.

Rozhodnutí vlády ostře kritizují ekologové. Viceprezident amerického ropného institutu API Frank Macchiarola obnovení nabídky pronájmů přivítal, ale upozornil, že omezení rozlohy nabízených pozemků a zvýšení poplatků může od investic do těžby ropy a plynu na federální půdě odrazovat.

V Austrálii budují nový uhelný důl

Podpora zachytávání CO2

Bílý dům už před časem ohlásil, že nová legislativa prezidenta Joea Bidena počítá také s tím, že uhelné elektrárny ve Spojených státech, jež budou důsledně likvidovat vlastní uhlíkovou stopu, dostanou zpátky na daních 85 dolarů za tunu zachyceného oxidu uhličitého.

Jediná elektrárna tak může v příštích dvanácti letech ušetřit na odvodech až šest miliard dolarů, tedy až 132,5 miliardy korun. Novela je součástí Bidenova plánu Build Back Better (Postavme to znovu lépe – pozn. red.), v rámci kterého hodlá vláda investovat 555 miliard dolarů na ochranu klimatu.