V Austrálii budují nový uhelný důl

V uhelném dole Olive Downs, což je je nový projekt na těžbu metalurgického uhlí, které se používá pro výrobu oceli, byl položen základní kámen. Důl se nachází se nedaleko města Moranbah v australském Queenslandu a jeho předpokládaná životnost je téměř 80 let.

Výstavba vytvoří přibližně 700 nových pracovních míst. Uhelný sektor zaměstnává v Queenslandu téměř 40 tisíc lidí. Foto: pixabay.com

Australská federální vláda poskytla půjčku ve výši 167,5 milionu dolarů na podporu první fáze rozvoje dolu, včetně železničních a přenosových tratí, vodovodního potrubí, přístupových cest a úpravny uhlí, napsal server msn.com.

Očekává se, že důl zvýší vývozní kapacitu Austrálie, dodá více koksovatelného uhlí mezinárodním odběratelům a v příštích osmi desetiletích vytvoří ekonomickou aktivitu v hodnotě až 10 miliard dolarů.

Výstavba vytvoří přibližně 700 pracovních míst a odhaduje se, že při plné výrobě, která by měla začít v roce 2023, zaměstná těžba 1000 lidí.

Ruský gang chtěl ochromit australské elektrárny

Místopředseda vlády Barnaby Joyce uvedl, že základem bezpečnosti Austrálie je její schopnost vývozu železné rudy, uhlí a plynu.

Jsme rádi, že můžeme být u uhelného dolu, protože v něj věříme. Pokud přijdeme o jeden z největších vývozních artiklů naší země, budeme chudší,“ řekl. „Pokud jsme chudí, jsme slabí, a pokud jsme slabí, jsme zranitelní. A pokud mi nevěříte, asi 2000 kilometrů od pobřeží Queenslandu leží Šalamounovy ostrovy, kde chtějí Číňané vybudovat námořní základnu,“ dodal Joyce.