V USA sílí debata o tom, zda země dokáže vyrábět dostatek elektřiny pro provoz datových center a udržet krok s rychle rostoucími energetickými potřebami digitální ekonomiky. V této souvislosti se řeší i to, zda lze odstavit uhelné elektrárny, protože poptávka po elektřině neustále a rychle roste.
Například pro více než 2 500 datových center velikosti skladů po celé zemi. Každé z nich vyžaduje až 500 megawattů elektřiny, což je množství energie, které spotřebuje velká ocelárna, napsal server detroitnews.com.
Situace se důrazně připomněla v říjnu, kdy organizace zodpovědná za dohled nad spolehlivostí dodávek elektřiny v zemi varovala, že by nemusel být dostatek dodávek elektřiny k pokrytí rostoucí poptávky. Organizace North American Electric Reliability Corp. ve svém dlouhodobém hodnocení spolehlivosti uvedla, že velké části země jsou tuto zimu ohroženy nedostatkem elektřiny. Pokud by k tomu došlo, výpadky elektřiny by mohly vyřadit z provozu datová centra, která jsou základem digitální ekonomiky.
Agentura pro ochranu životního prostředí přitom paradoxně nutí k odstavení uhelných elektráren, které zajišťují velkou část základního zatížení. Nehledě na to, že potřeba energie v příštích letech podle odhadů dál prudce poroste, a to nejen kvůli rostoucí poptávce datových center, ale také kvůli přechodu na elektrická vozidla, zvýšenému využívání energie v domácnostech a komerčních zařízeních a rostoucí elektrifikaci v průmyslu.
Podle deníku Wall Street Journal by se poptávka po elektřině z datových center mohla do roku 2030 zdvojnásobit, což by mělo rozsáhlé dopady na pracovní místa, hospodářský rozvoj a výrobu energie.
Ve Virginii, kde sídlí Amazon, Google a desítky dalších technologických gigantů, je více než 275 datových center, což je více než na kterémkoli jiném místě na světě. Společnost Dominion Power očekává, že poptávka po elektřině ve Virginii v příštích 15 letech vzroste o 85 % v souvislosti s explozí informačních komunikačních technologií, jinak známých jako digitální ekonomika. Virginie není sama.
V Kalifornii, domově Silicon Valley, Pacific Gas and Electric očekává, že v příštích 20 letech vzroste poptávka po elektřině o 70 %. Společnost Arizona Public Service oznámila regulačním orgánům, že bude potřebovat 19 000 megawattů nových zdrojů, aby pokryla potřebu elektřiny v příštích 15 letech.
Podle Mezinárodní energetické agentury spotřebuje světový digitální systém až 340 terawatthodin elektřiny ročně. To je přibližně 10 % světové spotřeby elektřiny – což se rovná kombinované výrobě elektřiny v Německu a Japonsku.
Ve skutečnosti se na zvýšení kapacity systému vynakládá více peněz, než kolik všechny světové energetické společnosti ročně vynaloží na výrobu a distribuci elektřiny.
Prezident Biden usiluje o to, aby byla země napájena bezemisní obnovitelnou energií. Přesto jsou náklady na nedostatek elektřiny, které by mohly vzniknout v důsledku přechodu na nestálou větrnou a solární energii, příliš vysoké. I přes štědré státní dotace dodávají větrné a solární elektrárny dohromady méně než 15 % elektřiny v zemi.
V USA se nestaví žádné nové jaderné elektrárny a mnoho stávajících jaderných elektráren se blíží k vyřazení z provozu. Některým regionům země, které jsou při výrobě elektřiny do značné míry závislé na zemním plynu, hrozí, že kvůli nedostatku kapacity plynovodů dojde k odstavení elektráren.
Proti tomu stojí spolehlivá energie z uhlí, která je k dispozici nepřetržitě. Pro mnoho států je uhlí příliš cennou komoditou, než aby o ni přišly. Přestože byly v posledních letech uzavřeny desítky uhelných elektráren kvůli ekologickému diktátu, stále je v provozu 225 elektráren, které vyrábějí téměř 20 % energie v zemi.