Ústecký hejtman požaduje kompenzace pro horníky

Bubenicek

Hejtman Bubeníček poslal kvůli kompenzacím pro horníky dopis premiéru Sobotkovi. Foto: Ústecký kraj

Odložení rozhodnutí o kompenzacích pro severočeské horníky až na srpen považuje vedení Ústeckého kraje za další velmi nevstřícný krok směrem k regionu, kde o ukončení těžby, na rozdíl od Ostravska, rozhodla ryze vláda.

Znovu apelujeme na vládu, aby své rozhodnutí dále neodkládala. Právě ukončení těžby vláda odkládala několik let, nyní se navíc ke svému rozhodnutí nedokáže i přes sliby postavit. Horníci na Mostecku by měli mít stejná práva a možnosti jako propuštění horníci OKD. U nás prosperující společnost musela ukončit těžbu nedobrovolně a stovky zaměstnanců poslat na úřad práce. Věřím, že vláda brzy rozhodne a o horníky se postará,“ uvedl pro Parlamentní listy hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Příspěvek by měl být vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Čtěte také:
Středula: Kompenzace i pro horníky z Mostecka
Franta: Babišův odpor ke kompenzacím je hloupý

Již v květnu schválila vláda příspěvek pro zaměstnance propouštěné z OKD, mostečtí horníci z původního návrhu vypadli kvůli nesouhlasu ministra financí. Za nespravedlivé to mají jak krajští politici, tak horníci. Premiér Bohuslav Sobotka při své červnové i červencové návštěvě Ústeckého kraje zopakoval, že doufá, že se koalice na rozšíření kompenzací shodne.

Hejtman Ústeckého kraje Bubeníček se na premiéra obrátil i dopisem. „Vážený pane předsedo vlády, věřím, že revize výše uvedeného nařízení vlády odstraní výrazné disproporce v oblasti podpory zaměstnanců, jejichž pracovní místa jsou či budou rušena v důsledku útlumu těžby uhlí, a to jak v Moravskoslezském, tak i Ústeckém kraji, kde rovněž rozhodnutím vlády došlo k útlumu těžby společnosti Severní energetická, a.s. Jsem přesvědčen o tom, že horníci v Ústeckém kraji, který je po dlouhá léta energetickým srdcem republiky, si zaslouží stejný přístup a pozornost jako jejich kolegové na severní Moravě. Na základě našich dosavadních osobních jednání věřím, že vláda v tomto případě své stanovisko přehodnotí a příslušné usnesení rozšíří i na severočeskou hnědouhelnou pánev,“ uvedl hejtman v dopise.

Jak se ukazuje, politici z Ústeckého kraje by měli vyvíjet tlak především na ministra financí Babiše. Právě on totiž stojí v čele té části vlády, která kompenzace pro severočeské horníky odmítá.

Mohlo by vás zajímat:
Opuštěné hornické město láká turisty
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Rypadlo dokráčelo do cíleZatím nebyl vložen žádný komentář, buďte první.

VSTUP DO DISKUZE