Doba čtení:3 m, 31 s
Položili už si vůbec ministři otázku čím to je, že proti Green Dealu či jeho částem protestují energetici, hutě, strojaři, automobilky i zemědělci? Ilustrační foto: Sev.en Energy

Na protestu zemědělců v Praze zaznívaly i zcela rozumné otázky či požadavky. Zakrývat to zpochybněním morálky organizátorů je zásadní chyba.

Zemědělský protest upozorňoval v podstatě na to samé, na co upozorňují sedláci a statkáři i v dalších evropských státech: Green Deal nás ničí. Protože pondělní akce s traktory byla nepřehlédnutelná, nabídne jim vláda pár ústupků a má za to, že je problém vyřešen. Jenže není. Protože máme Green Deal. Takže to, v čem vláda ustoupí, se za nějakou dobu vrátí zpět s tím, že to prostě zavést musíme. Takže se to zavede jen o něco později. Což je v podstatě to samé, na co upozorňují a před čím varují i průmyslníci či energetici.

Ministr Habeck bezostyšně lže. Nebo nechodil na základní školu

Situaci samozřejmě nijak nevyřeší nadávání na bývalého premiéra Andreje Babiše, který Česko do téhle zelené bažiny zavedl. Což ale samozřejmě neznamená, že by se o jeho zásadním podílu nemělo mluvit či mu jej nemlo připomínat. Ale pro budoucnost je důležitější to, zda se mezi českými politiky objeví někdo, kdo pochopí, v čem mají zemědělci pravdu. Což asi nebude ministr zemědělství Marek Výborný, který se k požadavku na odstoupení od Green Dealu vyjádřil jednoznačně. „Je to nesmysl,“ citoval ho deník iDnes (zde).

Jenže nesmysl je Green Deal, na tom nezmění nic ani nemalá výše dotací, které dostala firma hlavního organizátora protestů Zdeňka Jandejska. Ani to, zda se mezi protestující zamíchali nějací prorusové, čím ve svém odmítání demonstrace argumentuje premiér Petr Fiala (zde). Obracení pozornosti veřejnosti tímto směrem je jen rouška, která má zakrýt to, že unijní politika míří k omezování plochy pro zemědělství, omezení produkce potravin i masa, což povede k růstu cen a nedostatku. To, k čemu vede například omezení umělých hnojiv a pesticidů velmi srozumitelně ukazuje případ Srí Lanky (zde). Přes veškeré dobré úmysly totiž zatím neumíme umělá hnojiva ani pesticidy jinak nahradit. Mimochodem, objev hnojiv na bázi čpavku je jedním z největších objevů, protože umožnil růst zemědělské produkce, což v důsledku umožnilo růst populace. A chemické přípravky proti škůdcům a chorobám umožnily tuto vyšší produkci ubránit až do sklizně.

Energetické firmy potřebují jízdní řád pro nejbližší roky

Chuť Evropské komise omezovat hnojiva a pesticidy tak jen podtrhuje fatální nevzdělanost či hloupost celého „Bruselu“. Protože po energetice, kterou unijní směrnice přivedly na pokraj rozvratu, chce stejné recepty vnutit i zemědělcům. A s tím lidem v prostoru EU nejen zvýšit ceny potravin, ale vnutit změnu jejich skladby. To vše bez nejmenší šance změnit jakýkoli globální klimatický proces. Údajná záchrana klimatu je přitom stále prezentována jako univerzální důvod, proč se to vše dělá. Tam je začátek problému.

Nic z toho nezmizí proto, že se řekne, že jsou na demonstraci agenti Ruska. I na takové akci totiž můžou znít rozumné a pochopitelné požadavky. A těmi se má vláda vážně zabývat, když už se jimi tedy nezabývala dosud. Ne je odbývat pár ústupky, beztak jen dočasnými. Položili už si vůbec ministři otázku čím to je, že proti Green Dealu či jeho částem protestují energetici, hutě, strojaři, automobilky i zemědělci? Nemohli by mít náhodou pravdu?

Návrh energetické koncepce ignoruje riziko rychlého konce uhlí

Zatím však tyhle pochyby nejsou běžné ani mezi poslanci, jak dokládá například výrok Marka Bendy (ODS). „Představa toho, že jako dneska vystoupíme z Green Dealu, který mimochodem podepsal minulý premiér, ne ten současný, je trošku naivní a bude se rozhodovat v evropských volbách, jestli Green Deal se svojí rychlostí bude nějakým způsobem korigován, nebo jestli tam dojde k nějakým změnám, ale dneska věty, které jsme teď slyšeli od pana Jandejska, jsou úplně nesmyslné,“ citovaly jej Parlamentní listy (zde). Jenže současní vůdcové unie si blízkost červnových voleb uvědomují a tak ještě před jejich konáním honem chtějí prosadit další zpřísnění „zelené linie“. Do roku 2040 by chtěli, aby emise oxidu uhličitého v EU byly nižší o 90 procent. Jenže to asi není to korigování, které měl služebně nejstarší poslanec ODS na mysli. Tady už opravdu nepomůžou nějaké ústupky, nebo nějaké korekce. Ten plán je totiž likvidační.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa