Uzavření Paskova zřejmě zaplatí stát

Důl Paskov_foto_NWR_compressed

Důl Paskov generuje více než 90 procent provozní ztráty OKD. Foto: NWR

Pokud má společnost OKD přežít, musí uzavřít ztrátový Důl Paskov. Shodují se na tom odborníci i politici. Firma v insolvenci na to však nemá peníze. S financováním uzavření dolu zřejmě bude muset pomoci stát.

Náklady na likvidaci těžby ve dvou šachtách Dolu Paskov, Staříči a Chlebovicích se vyšplhají možná až na miliardu korun. Jenomže společnost OKD peníze na likvidaci šachet peníze nemá. Nemá ani peníze na případné odstupné horníkům. Zasáhnout tak bude muset nejspíš stát.

Čtěte také:
Státní zástupce šetří OKD i NWR
NWR se kvůli úpadku odvolala k vrchnímu soudu

Management OKD letos v červnu požádal dopisem ministerského předsedu Bohuslava Sobotku o pomoc státu při financování nákladů útlumu, na které OKD v současné době nemá prostředky,“ řekl deníku MF Dnes mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Na nedostatku financí se podílí hlavně nízké ceny koksovatelného uhlí. OKD už v roce 2013 připravila program nákladové restrukturalizace Dolu Paskov, který byl splněn. Od roku 2014 ale ceny neustále klesaly o přibližně 35 procent a společnost musela dále z vlastních prostředků vzniklé ztráty krýt.“

Uzavření Paskova je nutností i podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD). „Důl Paskov generuje více než 90 procent provozní ztráty OKD. Likvidace dolu by se měla hradit z provozních prostředků OKD,“ uvedl hejtman. „Stát by pak měl zajistit realizaci sociálního programu, který zmírní tíživé sociální dopady na zaměstnance a firmy, které jsou na činnost OKD navázány.

Ani Novák si ale nedělá iluze, že by OKD likvidaci Dolu Paskov z vlastních zdrojů zvládla. „V případě insolvence OKD a likvidace společnosti tato činnost stejně padne na stát. Není nikdo jiný, kdo by se o to postaral,“ vysvětlil hejtman.

Odbory požadují sociální program a odstupné

„V současné době je společnost OKD v insolvenčním řízení a otázku uzavření dolu Paskov budou muset vyřešit rozhodující věřitelé,“ říká vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala. „Stát by se ale na řešení situace okolo dolu Paskov měl podílet, stejně jako na celé reorganizaci,“ dodal.

Ministerstvo připravilo návrh materiálu pro jednání vlády, ve kterém preferuje variantu postupného uzavírání jednotlivých nekonkurenceschopných těžebních lokalit OKD. To umožní rovněž postupné propouštění nadbytečných zaměstnanců, jež se rozloží do několika let,“ představil plán ministerstva průmyslu mluvčí František Kotrba.

Pokud je Paskov skutečně nejvíce ztrátový a budou ho chtít zavřít, tak budeme trvat na sociálním programu z kolektivní smlouvy, odstupném a dalších benefitech. Pro bývalé horníky je v regionu těžké se uplatnit, i když věřím, že to kluci nakonec zvládnou, ale finanční polštář do začátku je nutný,“ řekl Rostislav Palička, předseda odborové organizace na Dole Paskov.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle